Aynı Zamanda Hem Laptop Hemde Şarj Aleti Hacklendi!

vzrteknoloji 04 Ağu 2018

Bir güvenlik araştırmacısı Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl gerçekleşen Def Con Hacking Konferansı öncesinde bulduğu ilginç bir açığı Twitter üzerinden paylaştı. Güvenlik araştırmacısı tarafından şarj adaptörü hacklendi!

Bilgisayarlarımızın özelliklede sarj desteği isteyen Laptoplarımızın  şarj adaptörlerinin çok uzun ömürlü olmaması nedeniyle hemen hemen her kullanıcı yeni bir şarj adaptörü ihtiyacı duyuyor.Lakin orijinal olmayan şarj adaptörlerinin yaygınlığı nedeniyle de orijinal şarj adaptörü kullanımı oldukça düşük lakin güvenlik araştırmacısının bulduğu güvenlik açığı nedeniyle şarj kablonuz bilgisayarınıza zararlı bulaştırabilir veya parolalarınızı çalabilir.

Twitter üzerinden paylaştığı videoda kullandığı orijinal gibi gözüken Type-C şarj adaptörünün gezindiği siteyi tarayıcıya müdahale ederek kullanıcıyı kandırabileceğini gözler önüne serdi.

Üreticiler tarafından yerleştirilen zararlı yazılımlar için de kullanılabilecek bu yöntem, son kullanıcı için oldukça büyük tehlike arz ediyor.

Saldırının nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi vermeyen güvenlik araştırmacısı, açığın sadece macbook için değil, piyasadaki neredeyse her üreticinin dizüstü bilgisayarı için uygulanabildiğini belirtti.

Açığın detaylarını ilerleyen zamanlarda açıklamayı tercih eden güvenlik araştırmacısı, açığın daha ileriye taşınabilmesi açısından Def Con Hacking Konferansı’na gelenlerle konuyla ilgili olarak fikir alışverişi yapmak istediğini de ekledi.

Videoda yer alan Laptop prizi takılıyor.Lakin bir süre sonra laptop kendi kendine işlev yapmaya ve çeşitli sayfalarda gezinmeye başlıyor.Videoyu twitter üzerinden atan MG bu olayı şöyle özetliyor:Ben bu işbirlikçi bir proje yapmak isteyen kulüpler çünkü ve benim becerileri sadece belirli alanlara vurmak kapsayacak çok şey var. Şu anda muhtemelen büyü yaratacak bazı araştırmalar yapıyor. Katıl.

Öyle görünüyor ki dostlar artık hacklenmeyen hiçbirşeyimiz kalmıyor.Bizi daha da korkutan ne biliyormusunuz bu ürünleri üreten firmalar demekki böyle bir özellik var ise istedigi süre içinde istediği şekilde ürünlerimizi ele geçirip bozabilir veya tamamen kullanılmaz hale getirebilir.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Samsung Galaxy Watch Ve Aynı Anda İki Cihazı Şarj Eden Wireless Charger Duo Tanıtıldı!
Nvidia GeForce 11 Serisi Çıkış Tarihleri Sızdırıldı!
Apple Artık OLED Ekran Üretimini Samsung’a Yaptırmayacak!
Seagate Tüketici Sınıfına Özel SSD’lerini Satışa Sunmaya Başlıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir