Bilgisayarda Çift Ekran Nasıl Yapılır?

vzrteknoloji 18 Eyl 2017

Bilgisayar işi yapan birçok kullanıcı artık ikinci bir ekrana ihtiyaç duymakta ve bu iş yerlerinde de bilgisayar işi ile uğraşanların ihtiyaç duyduğu bir durumda. Peki, bilgisayarda çift ekran nasıl yapılır?

Çift Ekran İçin Ne Gerekli?

Artık iş yerlerinde ve bilgisayarla uğraşan birçok kullanıcı çift ekran kullanarak aynı anda birçok şeyi yapmak istemektedir. Peki, bilgisayarı çift ekran yapmak için neler gerekli?

Öncelikle bilgisayarınızı çift ekran yapabilmeniz için lazım olan ilk malzeme VGA kablosudur. İkinci bir monitör ve kullandığınız bilgisayarınızda bir vga giriş portunun olması gerekmektedir. Vga kablosunu öncelikle kasanızda bulunan porta takmanız gerekmektedir.

Vga kablolarının bir ucu dişi diğer ucu erkek’tir. Kasanıza bağladığınız kablonun diğer ucunu bilgisayarınıza bağlamanız gerekmektedir. Daha sonra yapmanız gereken işlem laptoplarda fn tuşu ile birlikte ya da kullandığınız markaya göre değişmektedir. Bazı bilgisayarlarda fn tuş takımı ile aynı anda f serisinde olan rakamlardan birisine basmanız gerekmektedir. Bazı bilgisayarlarda ise sadece f1 ile başlayan ve f 12’ye kadar giden tuşlardan birisine basmanız gerekmektedir. Klavyeniz üzerinde hangi F tuşunun ne işe yaradığını gösteren simgeler bulunmaktadır.

Genellikle f2,f3,f4 rakamların da olan ve üzerinde parantez içine alınmış bilgisayar sekmesi çift ekran için kullanılmaktadır. Bu tuşa bastığınızda önünüze farklı seçenekler gelecektir. Bunlar sadece bilgisayar ekranı, aynı ekranı yenile, uzat ve sadece ikinci ekran şeklinde çıkmaktadır. Siz vga kablonuzu bilgisayarınız ile kasanız arasında bağlantısını yaptıktan sonra görüntü ayarlarınız da ikinci bir ekran tanımı olması gerekmektedir.

Eğer ikinci ekranı görmüyorsanız algıla butonuna tıklayarak ikinci monitörünüzü algılatmanız gerekmektedir. İkinci ekranı tanımlattıktan sonra F tuşunu kullanarak aynı ekranı ikinci ekranda kullanabilirsiniz, uzat diyerek mevcut ekranınızın alanını ikinci ekrana kadar uzatabilirsiniz ya da sadece ikinci ekran diyerek bağladığınız ekranı tanımlayabilirsiniz.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Samsung Galaxy Watch Ve Aynı Anda İki Cihazı Şarj Eden Wireless Charger Duo Tanıtıldı!
Aynı Zamanda Hem Laptop Hemde Şarj Aleti Hacklendi!
Nvidia GeForce 11 Serisi Çıkış Tarihleri Sızdırıldı!
Apple Artık OLED Ekran Üretimini Samsung’a Yaptırmayacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir