Qualcomm’u Dışlayan Apple Rotayı Intel’e Çevirdi!

vzrteknoloji 04 Şub 2018

KGI Securities’in güvenilir analisti Ming-Chi Kuo’nun tahminlerine göre Intel, 2018 yılında üretilecek iPhone’ların yegane baz bandı tedarikçisi olabilir.

KGI Securities’in güvenilir analisti Kuo’nun yatırımcılara yönelik olarak yayınladığı bir mesajda 2018 yılı iPhone parçalarıyla ilgili daha önceki tahminlerini yenileyerek, Intel’in bu yıl iPhone hücresel modemleri için yegane tedarikçi olabileceğini belirtti.

Kuo daha önce yaptığı tahminlerde ‘baz bant çipi’ siparişlerinin yüzde 70’ini Qualcomm’un alacağını, kalanının da Intel’e gideceğini düşünüyordu.

Intel’in çip teknolojisinin Apple’ın performans standartlarını karşılaması bekleniyor. Firmanın temel bant çözümünün CDMA2000, dual SIM ve dual  standby (DSDS) teknolojilerini desteklemesi, Inetl’in ürünlerini yeni nesil telefonlar için ideal hale getiriyor. Buna ek olarak Intel daha makul fiyatlar sunuyor.

Intel’in modem performansı geçmişte sürekli tartışma konusu olmuştu. Qualcomm geçtiğimiz yıl açtığı bir davada, Apple’ın Qualcomm’un temel bant çiplerini kasti olarak yavaşlatarak, daha yavaş çalışan Intel’in silikonuyla eşdeğer hale getirmeye çalıştığını iddia etmişti. Performanstaki bu farklılığın Intel tarafından giderilip giderilmediği bilinmiyor.

Kuo aynı zamanda Apple’ın Qualcomm ile devam eden yasal savaşına da işaret ederek, iPhone’a özel olarak oluşturulacak bir paktın, Qualcomm’un pazarlık gücünü zayıflatabileceğini belirtti. Apple’ın 2018 yılı iPhone modelleri (ve belki de sonrasındakileri de) Intel’e ayırmasıyla birlikte halihazırda ihtilaflı olduğu Qualcomm’a baskı uygulayabililir.

Qualcomm’un Apple’ın eline düşüp düşmeyeceğini zaman gösterecek diyor Kuo. Bununla birlikte Intel’in beklenen performansı sağlayamama ihtimali de bulunuyor. Tabii Apple’ da tedarik zincirinde çeşitliliğe gitmenin yollarını arıyor.

Qualcomm’un bu olası sipariş açığını kapatmak için Çinli akıllı telefon üreticilerine dört elle sarılabileceğini düşünüyor Kuo.

Qualcomm halihazırda Apple tarafından açılan dava nedeniyle yaklaşık 1 milyar dolarlık bir dava zinciriyle karşı karşıya. Söz konusu davalar, Qualcomm’un rekabete karşı uygulamaları ve kullanım hakkı harçlarını yüksek seviyede tutması iddialarıyla açılmıştı Apple tarafından. Çip üreticisi Qualcomm aynı zamanda uluslararası ticaret kısıtlamalarına da maruz kaldı. Apple’dan parça siparişlerini garantilemek için yasa dışı ödemeler yaptığı gerekçesiyle Avrupa Birliği de 1.2 milyar dolar para cezası kesmişti Qualcomm’a.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Ülkemizde Bir Yerli Daha Telefon Firması Kuruluyor!
Cumhurbaşkanımız R.T.E Yerli Telefon Çagrısında Bulundu!
Xiaomi Türkiye Resmi Olarak Hizmet Vermeye Başladı!
Xiaomi Mi A2`nin Türkiye Satış Fiyatı Açıklandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir