SSD Nedir HDD İle Arasındaki Farklar Nelerdir?

vzrteknoloji 22 Mar 2018

Günümüz de kullanımı ve bilinirliği giderek artan SSD diskler gerçekten bilgisayarlar için gereklimi? ve bilgisayarlarda ne gibi bir rahatlama yaşatıyor. Kısaca sizlere SSD ne işe yarar sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Hepimizin artık gelişen çağa ayak uydurması gerek bizde artık eski tüplü ve beyaz kasaları bırakıp yeni yeni kasalar toplamaya başlıyoruz dostlar ama o zamana baktıgımızda eski bilgisayarlarda aldığımız hızları şimdi ki oyunlarda yüksek bilgisayarlarda alamamaya başladık.

Hatta yeni çıkan işletim sistemleri sistem yükseldikçe dahada bilgisayarı kasmaya ve bize zevk vermemeye başladı.İ7 sistemler bilmem kaç gb ekran kartları en aşağı 8GB olan Ram bile artık sistemi rahatlatamıyor bunun nedeni hala daha kasalarımızda HDD kullanmamız.HDD kullanmamızın en büyük nedeni hem alanının fazla olması hemde alana göre fiyatının gayet uygun olması görünüyor.

Çoğu vatandaşlarımız görüyor ve biliyor SSD diye bir klon sistemin çıktıgını ve PC ne kadar çok hızlandırdığını ancak vatandaşı dinlediğinizde dostlar hak vermemek mümkün değil çünkü bu devirde 2TB bir HDD 300TL gibi fiyatlara alırken 120GB bir SSD bu fiyata almak neredeyse çok zor ve döviz kuru bunu dahada arttıracak gibi görünüyor.

Piyasada şuan için SSD fiyatlarına gelecek olur isek kesinlikle bir artış söz konusu 2 sene önce 240 gb ssd 250 TL bandında iken şuan 350-400 bandına yaklaşmış durumda. Bütçeniz 240 gb SSD‘ye el vermiyor ise 120 gb kapasiteleri olanları 180-200 TL civarındadır.

HDDr resimdede gördüğünüz üzere bir disk üzerindeki dönen ve üzerine işlem yapan iğne sayesinde çalışıyor ama SSD böyle bir şey yok tamamen Devre sisteminden yani bizim tabirimizle klon sistemden oluşan bir aygıt tabi bu zamanlarda performans ve uygun fiyat arıyanlar için HDD yeterli gibi ama benim PC mükemmel olsun diyorsanız tabiki kasa toplarken SSD muhakkak tavsiye ederiz.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Samsung Galaxy Watch Ve Aynı Anda İki Cihazı Şarj Eden Wireless Charger Duo Tanıtıldı!
Aynı Zamanda Hem Laptop Hemde Şarj Aleti Hacklendi!
Nvidia GeForce 11 Serisi Çıkış Tarihleri Sızdırıldı!
Apple Artık OLED Ekran Üretimini Samsung’a Yaptırmayacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir