Toshiba’nın bellek bölümüne Apple da talip

vzrteknoloji 02 Eyl 2017

Toshiba uzun zamandır satmak istediği bellek bölümüne yeni bir teklif de Apple’dan geldi. Apple yapmış olduğu teklif tam olarak 3.6 milyar doları gözden çıkardığını açıkladı.

Daha önceki yazmış olduğumuz yazılarda Toshiba bellek bölümünü satışa çıkardığını açıklamıştık fakat ikili anlaşmazlık sonucu bir türlü satış gerçekleşmemişti. Nedeni ise Western Digital bu anlaşmaya karşı çıkıp konuyu yargıya taşımış olması. Bu durum karşısında konsorsiyumun üyesi olan Japon’ya yatırımcıları, yasal riskler nedeniyle anlaşma sonlandırmıştı.

Toshiba hukuk mücadelesi veriyor

Toshiba’nın ise halen hukuk mücadelesi sürerken yeni bir alıcı daha kapısını çaldı Bain Capital’in yeni bir teklifle şirketin kapısını çaldı. Japon medya kuruluşu olan NHK’nın yapmış olduğu iddiaya göre Bain Capital, Japon yatırımcıların kaygılarından dolayı Japonya Kalkınma Bankası ve diğer Japon yatırımcıların; anlaşmaya sonradan katılabilmelerine olanak sağladı.

NHK’nın yapmış olduğu açıklamaya göre Apple da yeni bir teklifle gelerek konsorsiyuma dahil oldu ve toplam 18.2 milyar dolar değerindeki yeni teklifte ise Apple yaklaşık 3.6 milyar dolar ödeme yapmayı taahhüt etti. Yapılan bu anlaşmanın gerçekleşmesi halinde Güney Kore’li SK Hynix ise yaklaşık 10 milyar dolar ödeme yapacak. Ayrıca kaynaklar sunulan teklifte Toshiba’nın da tekrar  1.8 milyar dolarlık yatırım yaparak anlaşma sonrasında da yine söz sahibi olacağı açıklandı.

Gerçi geçen aylarda Apple’ın, Foxconn ile birlikte teklif sunacağı ortaya atılmıştı Fakat Apple bu süreci uzak kalmak istemişti. Şimdi ise Apple’ın teklifte yer alması ise en büyük rakibi Samsung’a olan bağımlılığın azalmasını sağlayacak olması. Apple, bellek yongası pazarında lider konumda olan Samsung da dahil olmak üzere pek çok tedarikçiden bellek yongası satın alıyor. Apple’ın, Toshiba’nın bellek bölümünde artık söz sahibi olacağı ve Samsung’a karşı elinin güçleneceği düşünülüyor.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Samsung Galaxy Watch Ve Aynı Anda İki Cihazı Şarj Eden Wireless Charger Duo Tanıtıldı!
Aynı Zamanda Hem Laptop Hemde Şarj Aleti Hacklendi!
Nvidia GeForce 11 Serisi Çıkış Tarihleri Sızdırıldı!
Apple Artık OLED Ekran Üretimini Samsung’a Yaptırmayacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir