Dava Kızışıyor: WhatsApp Kullanıcı Verilerini Facebook İle Paylaşmayacak!

vzrteknoloji 14 Mar 2018

Yürütülen davayı Facebook’un gerekli güvenlik standartlarını karşılamadığı gerekçesiyle kazanan WhatsApp, İngiltere’deki kullanıcı verilerini sosyal medya devi ile paylaşmayacak.

Gerçekleşen olaylar sonucunda sosyal medya devi Facebook, mesajlaşma platformu WhatsApp ile kullanıcı verilerinin paylaşımı konusunda davalık olmuştu. United Kingdom Information Commissioner’s Office (İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi) kısa adıyla ICO tarafından yürütülen ve uzun süredir devam eden dava dosyası bugün kapatıldı.

Dava sonunda verilen karara göre WhatsApp, temel veri işleme dışındaki hiçbir kullanıcı verisini Facebook’la paylaşma yükümlülüğüne sahip değil. Ayrıca davayı sonrasında alınan karara göre WhatsApp ve Facebook herhangi bir para cezasına çarptırılmadı.

Facebook güvenlik sistemini Verilerin Korunması Yönetmeliği’nin (GDPR) gereklerini yerine getirecek şekilde düzenleyene kadar WhatsApp herhangi bir veriyi sosyal medya deviyle paylaşmayacak. Buradan anlayacağınız üzere davayı WhatsApp’ın kazanmasından çok kısa süreli bir ateşkes ilan edilmiş gibi duruyor. Çünkü gerekli düzenlemeleri sağladıktan sonra Facebook, verileri tekrar talep etme hakkına sahip olacak.

Veri koruma yasası bir şirketin kişisel verileri paylaşmasını engellemiyor, sadece yasal gerekliliklerin yerine getirilmesini talep ediyor. Ayrıca ICO komisyon üyesi Denhan, her iki firmanın da yasa dışı bir şey yapmadığı için cezalandırmayacağına değindi.

Bir WhatsApp sözcüsü bize ICO’nun soruşturması hakkında yaptığı açıklamada,”WhatsApp kullanıcılarımızın güvenliğini derinden önemsiyoruz ve çok az veri topluyoruz. Gönderilen her mesaj uçtan uca şifrelenmekte ve birçok kişinin endişe duyduğu gibi bu verileri herhangi bir yerle paylaşmıyoruz. Bu verileri bizimle aynı güvenlik standartlarını uygulamayan bir firmayla paylaşarak kullanıcılarımızın güvenliğini riske atamayız.” dedi.

Yaşanan dava yalnızca İngiltere’deki kullanıcı verilerini içeriyor, ancak iki büyük firmanın bu davalarda birbirlerine karşı silahlarını kuşandığı bir gerçek. Umarım sonunda büyük balığın küçüğü yemesiyle sevilen mesajlaşma uygulaması WhatsApp elimizden alınmaz.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Vzr Teknoloji,Ayyıldız Tim İle Birlikte ABD Fedaral Merkez Bankasını Hackledi!
WhatsApp,Durumlara Reklam Getirecek Gibi Görünüyor!
Saç Bandı Kulaklığı ile Uykusuzluk Problemi Sona Eriyor!
Your Phone İle Sorunsuz Mobil Senkronizasyonu Sağlandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir