Facebook “downvote” Düğmesini Test Ediyor!

vzrteknoloji 12 Şub 2018

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım platformu Facebook, geliştirmelerine bir yenisini daha ekliyor. Kurulduğu günden beri beğeni ve paylaşım sistemli çalışan sosyal ağ, kullanıcıların uzun zamandır beklediği ‘beğenmeme’ butonunu çağrıştıran yeni bir “downvote” butonu üzerinde çalışıyor.

Birkaç gündür Facebook’un downvote isimli bir butonunun bulunduğu görseller internet ortamında dolanmaya başladı. Sosyal platformlarda da dikkat çeken bu özellik şirket tarafında da doğrulanmış durumda. Açıklamaya göre düğme tam olarak beğenmeme anlamında çalışmıyor.

Facebook sözcüsünün belirttiğine göre downvote düğmesi herkese açık gönderilerde bulunan ve içeriği bakımından tartışmalı yorumları işaretlemek amacıyla kullanılacak. Yani kötü söz, hakaret, yanlış bilgi gibi içeriğe sahip yorumlar bu düğme ile belirtilecek. Düğmeye tıklandığında ise sistem, kişiye yorum ile ilgili olarak “saldırgan, yanıltıcı veya konu dışı” türlerinden hangisine dahil olduğunu soruyor.

Bu seçimlere göre de yorum işaretleniyor ve duruma göre kaldırılıyor. Downvote düğmesinin henüz tam olarak kullanımda olmadığı söylendi. Sistem sadece herkese açık gönderiler üzerinde çalışacak. Sistemi deneyimleyebilenler ise ABD sınırları içerisinde bulunan bir kaç küçük gurup.

Uzun yıllardır gelmesi beklenen beğenmeme butonu hakkında ise şirket kararlı görünüyor. Zira böyle bir butonun gelmesi ile birlikte paylaşımcıların beğenilmeme kaygısı ile paylaşım yapmayacağı düşünülüyor. Facebook 2016 yılında gönderiler hakkında farklı tepkilerden oluşan emoji butonlarını kullanıma sürmüştü.

Diğer yandan downvote düğmesi ile ilgili olarak sistemin basit bir denetleme mekanizmasına dönüşebileceği düşünülüyor. Zira bu durum Facebook tasarımında da önemli değişimler getirebilir. Şirket CEO’su Mark Zuckerberg, arkadaş ve aile paylaşımlarının diğer medya ve reklam paylaşımlarına göre daha üst sıralarda yer alması için çalışacaklarının sözünü vermişti. Böylelikle kullanıcılar kendilerinin ve arkadaşlarının gerçek yaşamları ile ilgili paylaşımlara daha kolay ulaşabilecek.

Tüm bu gelişmelerle birlikte daha iyi bir kullanıcı deneyimi hedefleyen Facebook bakalım kullanıcılara gelecekte neler sunacak. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Vzr Teknoloji,Ayyıldız Tim İle Birlikte ABD Fedaral Merkez Bankasını Hackledi!
WhatsApp,Durumlara Reklam Getirecek Gibi Görünüyor!
Saç Bandı Kulaklığı ile Uykusuzluk Problemi Sona Eriyor!
Your Phone İle Sorunsuz Mobil Senkronizasyonu Sağlandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir