Google Cezanın İptali İçin Temyize Gidiyor!

vzrteknoloji 18 Tem 2018

Google, Avrupa Birliği tarafından kendisine kesilen 5 milyon dolar cezanın iptali için cezayı temyize götürüyor.Uzun zamandır Avrupa Birliği ile arası soguk olan Google Avrupa Birliği temsilcileri ile sürekli kavgaya tutuştuklarıda söylentiler arasında yer alıyor. 

Avrupa Birliği düzenleyicileri, Google ile ilgili araştırmalarında, şirketin tekelcilik karşıtı yasaları görmezden geldiği görüldü.Google 5 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı.

Komisyona göre, Google arama motoru dahil olmak üzere Android işletim sistemi tekelleştirilmeye çalışılıyordu. İşte o araştırma sonuçlandı ve Avrupa Birliği Google için dev cezayı uygun gördü.

Google hakkında inceleme başlatan Avrupa Birliği,Google arama motoru ve Android işletim sisteminin özelliklerini kötüye kullanan şirket, piyasanın tekel karşıtı kurallarını ihlal ediyordu. Arama motoru sonuçlarını ciddi bir şekilde manipüle eden Google, bunu her hizmetinde ciddi bir şekilde uyguluyordu.Ayrıca,Google kendi uygulamalarını cihazların varsayılan uygulamaları yapmak için üreticilerle anlaşmalar yapıyordu.

Bu durum doğal olarak Avrupa Birliği Komisyonu tarafından incelendi ve cezanın artmasına neden oldu.4.3 milyon euro (5 milyon dolar) cezaya çarptırılan Google’ın 90 gün içinde Avrupa operasyonlarında değişime ve revizyonlara gitmesi gerekiyor.

İtiraz düşenen Google Ceo’su Pichai’nin yazılı açıklamasında satış başları şu şekilde:

“Bugün Avrupa Komisyonu Android’e ve iş modeline karşı bir rekabet kararı aldı. Söz konusu karar Android telefonların; Komisyon’un kendi pazar araştırmasındaki katılımcıların yüzde 89’u tarafından da teyit edildiği gibi, iOS telefonlarla rekabet ettiği olgusunu görmezden gelmektedir. Karar aynı zamanda Android’in; Android cihazlar üreten ve satan binlerce telefon üreticisi ve mobil şebeke operatörlerine, işlerini Android ile kurmuş dünya çapındaki milyonlarca uygulama geliştiriciye ve artık son teknoloji akıllı telefonları satın alabilen milyarlarca tüketiciye ne kadar fazla seçenek sunduğunu da gözden kaçırmaktadır.”

“Bugün Android sayesinde aralarında Almanya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, Letonya, Polonya ve Romanya’dan da üreticilerin yer aldığı 1300’den fazla farklı markanın ürettiği, her fiyat aralığında 24 binden fazla cihaz bulunmaktadır.”

“Android platformunun ve Google uygulamalar grubunun ücretsiz olarak dağıtılması yalnızca telefon üreticileri ve operatörler açısından verimli değil, geliştiriciler ve tüketiciler açısından da son derece yararlı. Uygulamalarımız üreticiler tarafından geliştirilen ve operatörler tarafından satılan geniş yelpazedeki cihazlarda yer almasaydı, Android ekosistemindeki hassas denge olumsuz etkilenirdi. Android iş modeli bugüne kadar, teknolojimiz için telefon üreticilerinden ücret talep etmek zorunda kalmadığımız ya da sıkı şekilde kontrol edilen bir dağıtım modeline bağlı olmamamız anlamına geldi.”

“Hızlı inovasyon, geniş çeşitlilik ve düşen fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir ve Android tüm bunları mümkün kılmış durumda. Bugün alınan karar, herkes için daha az değil daha fazla seçenek yaratan Android’i destekleyen iş modelini reddetmektedir. Kararı temyize götürmeyi planlıyoruz.”

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Vzr Teknoloji,Ayyıldız Tim İle Birlikte ABD Fedaral Merkez Bankasını Hackledi!
WhatsApp,Durumlara Reklam Getirecek Gibi Görünüyor!
Your Phone İle Sorunsuz Mobil Senkronizasyonu Sağlandı!
Youtube Gece Modu Özelliği Android’e Gelmeye Başladı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir