İnternet Yayınlarına RTÜK Denetimi Kabul Edildi!

vzrteknoloji 22 Mar 2018

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, resmi yayıncıların internette yayınladıkları içerikleri denetlemek için tasarlanan yasa tasarısıyla meclisten onayı aldı. Yapılan son dakika değişikliği ile birlikte, sakıncalı olarak tespit edilen içeriğin yasaklanmasına ilişkin atılacak adım da değişti.

Yaklaşık olarak 1 aydır dostlar ülkemiz gündeminde yer alan bir dedikodu var oda İnternet yayınlarına RTÜK denetimi geleceği bu mecliste baya bir tartışmaya neden oldu. Bundan sonra radyo, televizyon gibi ortamlardan yapılan yayın hizmetlerinsi internetten sunmak isteyen lisanslı yayın kuruluşları, RTÜK’ten yetki almak zorunda olacaklar.

Bu yayıncıların içerikleri ise televizyon ve radyoda olduğu gibi sürekli denetim altında tutulacak. Yani İnternet yayıncılığı yapan siteler elini kolunu salllaya sallaya hareket edemeyecek artık dostlar iyi birşeymi bizce iyi çünkü internette şu 10 yılda dolandırıcılık,zina vb. her türlü şey artmış durumda tabi RTÜK amca televizyon kanallarındaki denetim gibi denetim yaparsa daha çok Bihterle Behlülü görürüz.

Resmi bir yayıncı olup internet üzerinden yayın yapmak adına RTÜK’ten lisans almayan kuruluşların bu yayınları, sulh ceza hakimleri tarafından yaptırıma uğratılacaklar. Bu yaptırımlar, söz konusu içeriklerin çıkartılması ya da erişimin engellenmesi şeklinde olacak.

RTÜK söz konusu düzenlemelerle ilgili 6 ay içinde resmi bir yönetmelik yayınlarak, yayıncıların önceden hazırlıklı olmalarını kolaylaştıracak. Bu yönetmelikte içeriklerin usul ve esasları bir bir anlatılacak.Öyle ki yayıncılar kendilerini RTÜK çıkaracağı mevzuata uygun olarak hazırlayacaklar.

Erişim engelleri platformların tamamına degil,sadece mevzuata uygun hareket etmeyen sitelere uygulanacak.Yapılan son dakika değişikliği ile birlikte RTÜK, sakıncalı olarak tespit ettiği yayınlar hakkında sulh ceza hakiminden yaptırım uygulandıysa, içeriği yayınlayan platformu değil sadece içeriği engelleyecek. Bu kararın uygulayıcısı ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yani BTK olacak.

Yani Netflix ya da Puhu TV,Blu TV gibi platformlardan örnek verecek olursak süreç şöyle işleyecek:

  • RTÜK yayınları denetleyecek.
  • Sakıncalı bir yayın bulunursa bu içerik sulh ceza hakimine bildirilecek
  • Hakim cezayı onaylarsa BTK devreye girecek
  • BTK, ilgili içeriğe engel koyma ya da o içeriği kaldırma hakkına sahip olacak
  • Tüm bu süreç, resmi bir şekilde internetten yayın yapma lisansına sahip kuruluşların yayınlarını kapsayacak.
  • Mevzuata Aykırı hareket eden siteler ya kapatılacak yada kısa süreligine yayınları durdurulacak.

Yapılan açıklamanın devamında ise “Sulh Ceza hakiminin kararını verirken tabi bulunduğu mevzuat açıklığa kavuşturulmuş ve böylece erişimin engellenmesi, kararının internet sitesinin tümüne yönelik olarak değil, öncelikle ihlalin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak içeriğe erişimin engellenmesi yöntemiyle verileceği hususu açıkça düzenlenmektedir” denildi.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Ülkemizin Yeni Gözdesi Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ İle Tanışın!
Teknosa Bu Yıl 10 Milyon Dolar Zarar Elde Etti!
Vzr Teknoloji,Ayyıldız Tim İle Birlikte ABD Fedaral Merkez Bankasını Hackledi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir