HMD Global Nokia 8’in Çekirdek Kaynak Kodlarını Yayınlamamakta Israr Ediyor!

vzrteknoloji 04 Şub 2018

Açık kaynak topluluğu üyeleri 136 gündür yayınlanmayan kernel kodundan ötürü HMD Global’a ateş püskürüyor.

Nokia marka telefonların imtiyazlı üreticisi HMD Global, cihazları güncel tutarak oldukça iyi iş başarmıştı. Örneğin geçtiğimiz ayın sonlarında Nokia 8 için Android 8.1 beta sürümünü yayınlamıştı. Fakat bu durum, HMD’nin Yetkili Ürün Yöneticisi Juho Sarkivas’ın Nokia 8’in kaynak çekirdek kodlarının açık kaynak topluluğuyla paylaşılacağına dair attığı tweet mesajından bu yana 136 gün geçmiş olmasına rağmen, hala yayınlanmadığı gerçeğini değiştirmiyor.

20 Eylül’de bir tweet mesajı atan Sarkivas, güvenlik sebepleriyle HMD’nin Nokia 8’in bootloader fonksiyonunu serbest bırakmayacağını belirtmişti. Fakat çekirdek değişiklikleriyle ilgili kodları paylaşacaklarını, halihazırda bu konunun üzerinde çalıştıklarını da yazmıştı bu mesajında.

Android kernel’e yapılan değişikliklerin paylaşılmaması, GNU General Public Licence, version 2 (GPLv2) lisansının ihlali anlamına geliyor ve bu ihlaller geliştirici ve amatörlerden oluşan camia içerisinde HMD’ye karşı öfke uyanmasına neden oluyor.

Evet, kilitli bootloader ile kernel kaynak kodu ROM geliştiricileri için pek bir anlam ifade etmeyecektir ama, ihlal ihlaldir. Ve bu durum ümitverici bir başlangıç yapan firmaya yönelik iyi niyeti de tehlikeye atıyor. Umarız HMD, Xiaomi’nin Mi A1 örneğinde olduğu gibi yaparak, er ya da geç bu ihlale son verir.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Palm 3.3 İnçlik Android Telefonu Sızdırdı!
Samsung Galaxy Note 9, Türkiye’de Ön Siparişe Sunuldu!
Samsung`un Yeni Amiral Gemisi Galaxy Note 9 Resmi Olarak Duyuruldu!
Samsung Galaxy Watch Ve Aynı Anda İki Cihazı Şarj Eden Wireless Charger Duo Tanıtıldı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir