Windows 10 yükseliyor, Windows 7 düşüyor!

vzrteknoloji 07 Eyl 2017

Geçen ayki NetMarketShare verileri, Windows 10’un pazar payını yaklaşık olarak yüzde 1 artırdığını ve yüzde 27,63’e ulaştığını göstermişti. Bu ay çok ciddi bir büyüme görünmese de, Windows 10 için önemli bir gelişme olduğu söylenebilir.

NetMarketShare verilerine göre Windows 10 yüzde 27,99’a yükselirken Windows 7 yüzde 48,43’e geriledi. Değişiklikler küçük olsa da, geçtiğimiz birkaç aydır yakalanan çizginin devam ettiğini gösteriyor. Windows 8.1 kullanımı ise geçen ayki yüzde 6,48’den yüzde 6,07’e gerilemiş görünüyor. Windows XP de az miktarda gerileyerek Windows 8.1 ile aynı seviyeye ulaşmış durumda. Apple’ın macOS işletim sistemi, bir miktar büyüyerek pazar payını yüzde 3,59’a genişletirken Linux dağıtımlarını da içeren “Diğer” kategorisi, yüzde 7,84’e genişledi.

Bir başka analiz firması olan StatCounter’ın verileri, benzer bir tablo sergiliyor. Firmaya göre tüm Windows sürümleri toplamda yüzde 85,53 pazar payına sahipken Apple’ın macOS’u pazarın yüzde 11,95’ini elinde tutuyor. Firma, Windows sürümlerinin kullanım oranını aşağıdaki tabloda sıralıyor:

İki firmanın da verileri ortak web sitelerindeki izleme kodları yoluyla topladığını belirtmekte fayda var. Yani bu veriler, gerçekteki kullanım oranlarını tam anlamıyla yansıtmayabilir.(Hürriyet)

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Hataları Gidermek İçin Apple,iOS 12 Beta 4’ü Kullanıma Sundu!
Apple,iOS 12’nin Üçüncü Betasını Yayınladı!
Microsoft, Windows 10 ile Çalışan Katlanabilir Cihaz Konsepti Tasarladı!
iOS 11.4 Güncellemesi Yayınlandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir