Akıllı Telefonlara Fiyatları Üzerinden Yüzde 20 Zam Yolda Geliyor!

vzrteknoloji 29 May 2018

Döviz kurlarındaki düzensiz artışlar, akıllı telefon üreticilerinin  fiyatlarını artmasına neden olacak. MOBİSAD Başkanı Mustafa Turnacı, teknoloji sektörünün yüzde 20’lik bir zam yapacağını açıkladı. 

2018 yılının başlarından bu yana sürekli yükselişte olan ve geçtiğimiz hafta 4.90 üzerine çıkarak tarihi zirvesini gören dolar, teknoloji şirketlerinin kur zammını gündemine almasına neden oldu.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Turnacı, akıllı telefon fiyatlarına yüzde 20’lik bir zam yapılacağını açıkladı.

Kurdaki yükselişin sektörü derinden etkilediğini belirten Turnacı, “Dolardaki artışı tüketiciye yansıtmamaya çalıştık. Perakende mağazaları da bu süreçte zam yapmadı ama gelinen bu noktada ithalattaki kur seviyeleri bizim için çok olumsuz. Mecburen zam yapmak zorundayız. Bu artış da yüzde 20 olacak”  ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki cep telefonu satışlarının yıldan yıla azaldığına dikkat çeken Turnacı, hükümetten vergi indirimi talebinde bulunacaklarını belirtti.

MOBİSAD Başkanı, cep telefonunun lüks olmadığını ve alınan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) haksız olduğunu söyleyerek, “Kur bu seviyedeyken satışlarımız daha da düşecek. Pazarımız daralacak. Nasıl akaryakıtta kur nedeniyle yeni bir ÖTV modeline gidildiyse bizim için de aynı modelin uygulanmasını talep edeceğiz. Yoksa çok sayıda istihdam kaybı olacak”  şeklinde konuştu.

Doların yükleşi döviz kurlarının dengesiz oluşu ve aynı zamanda ithalat ve ihracat dengesinin dengeli olmaması otomatik olarak piyasıyı alt üst ediyor.Buda en başta elektronik ürünleri olmak üzere yurtdışından ithal edilen birçok ürüne zam gelmesine yol açıyor.

Her ne kadar vergi indirimleri vs. politikalar atılmış olsa dahi dövizin ve özellikle doların ateşini düşürmeye yetmiyor.Telefon almayı düşünüpte almayan dostlara bir tavsiyemiz var eğer elinizde yeterli para var ve telefon fiyatlarının düşmesini bekliyorsanız boşuna beklemeyin zaten %20 zam yolda geliyor 2019 içerisinde bir %20 zammın ise gelecegi gözlemleniyor.

Yani demek istediğimiz piyasa bu tutarda gidecek olursa indirimden daha çok zam gelecek buda teknoloji ürünleri başta olmak üzere çoğu ürünlere yansıyacak şimdi 4000 TL alabileceginiz örnek bir laptop bu zamlardan sonra 4500 TL’ye zor alınacak gibi görünüyor.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Ülkemizin Yeni Gözdesi Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ İle Tanışın!
Teknosa Bu Yıl 10 Milyon Dolar Zarar Elde Etti!
Palm 3.3 İnçlik Android Telefonu Sızdırdı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir