İphone EX Oldu!

vzrteknoloji 27 Eyl 2017

iPhone 8 ve X modelleri tanıtımının yapıldığından bu yana Apple 52 milyar dolar değer kaybetti. iPhone 8 satışları hüsran yaşatırken geçmişte mağaza önlerinde oluşan kuyruklardan artık eser yok.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, geçtiğimiz haftalarda yeni ürünleri iPhone 8 ve iPhone X’i tanıttı. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus da geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Apple’ın, daha önce çıkardığı ürünlerde mağazaların önünde kuyruklar oluşurken bu kez yeni modeller ölü doğdu. iPhone 8 kullanıcılarda sıraya girecek kadar büyük bir heyecan yaratmayı başaramadı. Londra’daki satışlarının başlamasından sonra ilk saatlerde sadece yedi kişi iPhone 8 aldı. Sabah’ta yer alan habere göre Sydney’de ise sadece 30 telefon satıldı. Uzmanlar bu kadar düşük bir talep beklenmediğini belirtirken şirketin piyasa değeri de bu rakamlardan etkilendi.

52.2 MİLYAR DOLAR ERİDİ

Apple piyasa değeri 12 Eylül 2017’deki lansmandan bu yana 52.2 milyar dolar eridi. Şirketin o günden bu yana piyasa değeri yüzde 6.2 düştü. Lansmandan önce 837 milyar 540 milyon dolarolan Apple’ın değeri dün itibarıyla 785 milyar 271 milyon dolara düştü. Uzmanlar ön taleplerin de geçtiğimiz yıllardaki modellere göre oldukça düşük miktarda olduğunu belirtiyor. Yeniliklerin yeterli olmadığı, yüksek fiyatı ve aynı zamanda iOS işletim sisteminin yeni sürümünün pil ömrünü hızlı bitirdiği yönündeki eleştiriler de satışların kötü gitmesinde etkili oldu. Ancak kullanıcıların iPhone X modelini beklediğini iddia edenler var. Apple, iPhone X’i 3 Kasım’da piyasaya sunmayı planlıyor.


TÜRKİYE’DE EKİM ORTASINDA SATIŞTA

iPhone 8’lerin raflarda kalması üzerine Apple farklı bir strateji deneme kararı aldı. Şirket ilk etapta iPhone X stoklarını düşük tutacak. Önceden satışa sunulması planlanan miktarın sadece yüzde 40’ının son kullanıcıya ulaştırılması bekleniyor. Buradaki temel amaç ise iPhone X’i beklemekten sıkılan teknoloji severleri iPhone 8’e yönlendirmek. iPhone 8, 699-799 dolardan, başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Türkiye fiyatı ise 3 bin 757 TL’den başlayacak. iPhone 8 Plus ise 4 bin 295 TL’den satışa sunulacak. iPhone 8’in ekim ortasında Türkiye’de satılacağı tahmin ediliyor.

TEDARİKÇİ FİRMALAR DA KAYIPTAN ETKİLENDİ

Satışlardaki zayıflık sadece Apple’ı etkilemedi. Şirketin tedarikçileri de ciddi anlamda değer kaybı ile karşı karşıya. Özellikle Asya tarafında tedarikçilerin hisseleri sarsıldı. Tayvanlı Foxconn markasının çatı şirketi Hon Hai Precision, hisseleri dün yüzde 3.3 değer kaybetti. Yeni telefonların satışa çıktığı cuma günü de yüzde 2.5 değer kaybı yaşanmıştı. Hong Kong merkezli ve kameraları üretin Cowell Holdings ise yüzde 9.1 değer kaybı yaşadı. Sunny Optical Technology’nin hisseleri ise yüzde 5.7 oranında eridi.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Palm 3.3 İnçlik Android Telefonu Sızdırdı!
Samsung Galaxy Note 9, Türkiye’de Ön Siparişe Sunuldu!
Samsung`un Yeni Amiral Gemisi Galaxy Note 9 Resmi Olarak Duyuruldu!
Samsung Galaxy Watch Ve Aynı Anda İki Cihazı Şarj Eden Wireless Charger Duo Tanıtıldı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir