iPhone’larda DFU Mod ile Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

vzrteknoloji 23 Şub 2018

Merhaba dostlar, yeni bir rehber ile sizlerle birlikteyiz. Bu rehberimizde iPhone, iPad, iPodcihazları yavaşlayan, yeni bir sürüme güncellemek isteyen veya telefonunu ilk günkü gibi sıfırlamak isteyen okuyucularımıza DFU mod ile temiz kurulum nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz. 

DFU mod ve iPhone sıfırlama?

Rehbere giriş yapmadan önce DFU mod nedir ve iPhone’larda sıfırlama nasıl yapılır ondan bahsedelim. DFU mod dediğimiz şey “Device Firmware Update”in kısaltmasıdır ve iPhone cihazlarda iOS sistemi üzerinde sınırlı değişiklikler yapmaya olanak tanıyan bir istemcidir. Bu mod ile yazılımsal problemler formatlama işlemi ile çözümlenir ve cihaza yeni bir yazılım kurulumu gerçekleştirilir.

Sıfırlama ise cihaz ayarlarında bulunan fabrika ayarlarına geri döndürme özelliği olarak karşımıza çıkmakta. Bu da telefonlarda bildiğimiz tüm ayar ve içeriklerin silinmesi işlemi olarak gerçekleşiyor.

DFU mod hangi amaçlarla kullanılır?

 • Yazılımsal sıkıntıları çözmek için (şarj sorunları, sistem performansında kayıp)
 • Cihazda mevcut bulunan iOS sürümünü daha eski bir sürüme düşürmek için
 • Jailbreak uygulamalarını kaldırmak için
 • Süresi dolmuş bir iOS Beta sürümünden ayrılmak için
 • Güncel bir iOS sürümüne yükseltmek için

Cihazı DFU moduna almak?

 • iPhone 7 modeline kadar olan tüm modellerde cihazı kapatın. Cihaz kapalı konumdayken Güç tuşu ve ana ekran tuşuna basılı tutarak cihazın açılmasını bekleyin. Apple logosu göründüğünde elini güç tuşundan çekin ve ana ekran düğmesine basmaya devam edin. Ekranda iTunes logosu göründüğünde DFU moduna girmiş olacaksınız.
 • iPhone 7 ve sonrası modellerde ise cihazı kapatın. Cihaz kapalı konumdayken Güç tuşu ve ses kısma tuşuna basılı tutarak cihazın açılmasını bekleyin. Apple logosu göründüğünde elinizi güç tuşundan çekin ve ses kısma tuşuna basmaya devam edin. Ekranda iTunes logosu göründüğünde DFU moduna girmiş olacaksınız.
 • DFU modundan çıkmak için cihazı kapatıp normal şekilde açmak yeterlidir.iOS yazılımını temiz olarak kurmakGeldik rehberimizin ana kısmına yani cihazı temiz bir kurulum ile güncellemeye.Temiz kurulum dediğimiz, bilgisayarlarımıza attığımız format gibi düşünülebilir. Hatta tam olarak kendisi. Normal sıfırlamada var olan sistem dosyaları kalır ve sadece ayarlar ile uygulamalar silinir. Temiz kurulumda ise sistem yazılımı komple indirilir ve cihaza bu yazılım sıfırdan kurulur. Böylelikle kalıntı dosyalar olmaz ve sistem daha yeni ve stabil çalışır.Anlatılan adımlardan dolayı ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan sorumlu olmayacağımızı belirtiyoruz ve kurulum nasıl yapılır buna geçiş yapıyoruz.

   

  Uygun İos Yazılımını İndirmek

 • Burada bulunan bağlantıyı kullanarak listelenmiş cihazlardan kendi cihazınızı seçin. Gelecek olan iOS yazılım listesinde yeşil renkli gördükleriniz, Apple tarafından imzalanan ve yüklenmesi mümkün görünen yazılım dosyalarıdır. Apple cihazların her zaman güncel olmasını sağlamak amacıyla yeni sürüm yayınladığında bir önceki sürümün imzasını kapatır ve bu sürümlere hiç bir şekilde geçiş yapılamaz.iTunes yazılımını kurma
 • Cihazımıza uygun iOS yazılımını indirdikten sonra bu yazılımı cihaza yükleyecek olan iTunes yazılımını indireceğiz. Yazılımı burada bulunan adresten indirip kurduktan sonra sıradaki adıma geçebiliriz.Gerekli iOS yazılım dosyamızı indirdik ve iTunes yazılımını kurduk. Şimdi cihazımızı orijinal bir kablo kullanarak bilgisayara bağlayalım. Bağladıktan sonra telefonumuzu kapatalım ve cihazımızı yukarıda bahsettiğimiz DFU modunda başlatalım. iTunes programını çalıştıralım. iPhone ekranında iTunes logosu göründükten sonra sıradaki adıma geçebiliriz. 
 • Seç ve yüklemeyi başlat
 • Gelen iTunes ekranında bizlere sunulan iki seçenek var. Birincisi güncelle, diğeri geri yükle. Biz cihazımıza sıfırdan bir yazılım yüklemesi yapacağımız için geri yüklediyeceğiz. Ancak düğmeye tıklamadan önce klavyede Shift tuşuna basılı tutmalı ve Geri yükle butonuna öyle tıklamalıyız.
 • Shift tuşuna basılı tutarak tıkladığımız geri yükle butonu önümüze bir pencere açacak. Açılan pencerede ilk adımda indirdiğimiz iOS yazılım dosyamızı buluyor ve seçiyoruz. Tamam dedikten sonra iTunes, yazılımı ayıklayacak ve cihaza yüklemeye başlayacaktır. Bu işlem birkaç dakika sürebilir.Yükleme sonu ve yedekleme
 • Yükleme işlemi sona erdiğinde cihazımız iki kez yeniden başlatılacaktır. Eğer bilgisayarda daha önce yaptığınız bir iPhone yedeklemesi varsa bunu iTunes üzerinden seçip yükleyebilirsiniz. Bizler en temiz sonucu almanız için her şeyi ile sıfırdan kurulumu önerdiğimiz için cihazı ayarlarken “yeni bir iPhone olarak ayarla” seçeneğini tercih etmenizi öneriyoruz. Daha sonraki adımlarda cihazınızı kurabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 

 • Evet değerli dostlar, bir rehberin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu rehberimizde sizlere iPhone cihazlara DFU mod kullanarak sıfırdan yazılım nasıl kurulur onu gösterdik. Aklınıza takılan noktaları yorumalarda belirtebilirsiniz. Yeni bir rehberde görüşmek üzere, güncel kalın!

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Ülkemizde Bir Yerli Daha Telefon Firması Kuruluyor!
Cumhurbaşkanımız R.T.E Yerli Telefon Çagrısında Bulundu!
Xiaomi Türkiye Resmi Olarak Hizmet Vermeye Başladı!
Xiaomi Mi A2`nin Türkiye Satış Fiyatı Açıklandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir