Servis Sağlayıcılar LTE Sinyal Göstergesini Kontrol Edebilecek!

vzrteknoloji 09 Şub 2018

Android P’ye gelebileceği iddia edilen, servis sağlayıcıların LTE sinyal göstergesini kontrol edebilmesini sağlayacak bir özellik tartışma yarattı.

Android P, yani Android Oreo 8.0’dan sonra gelecek olan bir sonraki Android versiyonu bir süredir tartışmalı özelliklerin geleceği iddiasıyla çalkalanıyor. Şimdi de XDA Developers’ın iddiasına göre Android P’de LTE sinyalini gösteren ana ekrandaki simgeyi servis sağlayıcıların kontrol edebilecek. Oldukça tartışılan bu özelliğin öncelikli amacı iyi gibi gözükse de servis sağlayıcı şirketler bunu kötüye kullanabilir.

XDA Developers, aslında yazılımlara önceden ulaşan ve yazılımlar beta versiyonundayken denemelerini yapan beta geliştiricilerin oluşturduğu bir site. Bu anlamda bu sitenin iddiasını da neden ciddiye aldığımızı anlamışsınızdır. XDA Developers’ın iddiasına göre ise bu özellik aslında, LTE sinyalini dışarıdan bir yazılım yüklemeden Android kullanıcılarının gözlemleyememesinden dolayı ekleniyor.

Ancak bu sinyal denetleyici ile ilgili yazılımsal sorun, Wi-Fi ağlarının sinyal ölçücüleri gibi çalışması. Yani Wi-Fi ağına sinyal alıp verirken bu veriyi nasıl Wi-Fi modemden yazılım istiyorsa, aynı şekilde baz istasyonlarından da bu veriyi isteyecek. Bu noktada XDA Developers’ın iddiasına göre baz istasyonlarını kontrol edenler, modemlerin tersine birebir servis sağlayıcılar olduğu için bu verileri servis sağlayıcılar yanlış gönderebilir.

Yani sinyal gücünü daha iyi anlamaya çalışırken, çok az çeken bir yerde bile telefonunuzu tam çekiyormuş gibi gösterilmesi sağlanabilir. Bu da aslında sinyal denetleyici göstergeyi bir anlamda baz istasyonlarının kontrolüne bırakmak anlamına geliyor. Elbette şu an Android P’nin daha tanıtılmasına bile çok var. Yani bu süreçte bu sorun muhtemelen çözülecektir. Ancak yine de daha Google tarafından iddia ile ilgili bir açıklama gelmediğini de belirtmemiz lazım. Siz ne düşünüyorsunuz?

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Palm 3.3 İnçlik Android Telefonu Sızdırdı!
Samsung Galaxy Note 9, Türkiye’de Ön Siparişe Sunuldu!
Samsung`un Yeni Amiral Gemisi Galaxy Note 9 Resmi Olarak Duyuruldu!
Samsung Galaxy Watch Ve Aynı Anda İki Cihazı Şarj Eden Wireless Charger Duo Tanıtıldı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir