Aselsan ve Temsa Türkiye’nin İlk Elektrikli Otobüsünü Üretti!

vzrteknoloji 04 Ağu 2018

Aselsan ve Temsa güçlerini birleştirilerek geliştirilen Türkiye’nin ilk hızlı şarj özellikli yüzde yüz yerli elektrikli otobüsü Hacettepe Üniversitesine bağışlandı.Türkiye’deki bir ilki gerçekleştiren bu iki kurumun ortak projesi elektrikli otobüs, öğrenciler için kullanılacak.

Hepimiz o ünlü amerikan dizilerinin otobüslerini görmüşüzdür.O yerli otobüsler genelde öğrenci taşımacılığı için kullanılırdı.Artık Aselsan ve Temsa`nın çalışmalarıyla bizimde doğa dostu ve hızlı şarj desteği olan otobüsümüzün yalnızca 8 dakika içerisinde yüzde 100 şarj kapasitesine erişebildiği dile getirildi.
Hacettepe Üniversitesi’nde kullanılacağı ifade edilen otobüsün Hacettepe Üniversitesi Tanıtım Günleri’nde sunulacağı öğrenildi. 4 – 5 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olan tanıtım kapsamında yüzde yüz elektrikli otobüsün özellikleri anlatılacak ve öğrencilerin hizmetine sunulacak.


Eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, otomotiv sektörünün yan sanayi ile birlikte ele alındığında Türkiye’nin en büyük ihracat kalemini oluşturduğunu, bu yıl ihracatta bir düşüş olmasına karşın otomotiv sektörünün ihracatında artış yaşandığını söyledi.
Yılın 10 ayında otomotiv sektörü ihracatının adet bazında yüzde 12, dolar ve avro bazında ise yüzde 10 artış gösterdiğini bildiren Özlü, “Bu rakamlar, otomotiv sektörünün ne kadar güçlü olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Ülke olarak, bu güçlü sektörü daha da rekabetçi bir hale getirmemiz gerekiyor.” dedi.
Bunu sağlamak için özellikle yeni nesil teknolojilere, araç elektroniğine, araç kontrol sistemlerine, yakıt ve malzeme teknolojilerine özel önem vereceklerini ifade eden Özlü, “Sektörün geleceğine damga vuracak olan bu alanlarla ilgili Ar-Ge çalışmalarına yoğunlaşacağız. Özellikle yan sanayimizi de gelecek projeksiyonlarına uygun bir dönüşüme tabi kılacağız. Ar-Ge ve tasarımı tamamen yerli olan, IP hakları bize ait olan modellerin üretimde payını artıracağız. Bir Türk otomobil markası oluşturacağız. Böyle bir markanın varlığı, Türkiye’deki otomotiv sektörüne bir bütün halinde güç katacaktır.” diye konuştu.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Üniversite Ögrencilerimiz Gizli Roket Atar Sistemi Geliştirdi!
Xiaomi Türkiye Resmi Olarak Hizmet Vermeye Başladı!
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Ülkemizin Yeni Gözdesi Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ İle Tanışın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir