Avrupa’da Dizel Araç Devri Bitiyor!

vzrteknoloji 08 May 2018

Emisyon konusunda yaşanan krizler ve elektrikli motorların artışının gittikçe arttırmasından dolayı dizel araçlar artık fazla rağbet görmüyor. 

Otomobil sektöründe elektrikli otomobillerin artışı artık günümüzde herkes tarafından bilinen bir gerçek olarak yer alıyor. Bu geçişi hızlandırmak için tüm dünyada elektrik ve benzinli motorlardan veya alternatif teknolojilerden oluşan hibrit motorın sayısı gittikçe artıyor.

Yabancı ülkeleri ele aldıgımızda ise dizele olan ilgi gittikçe azalıyor. Yüksek emisyon değerine sahip dizel motorlar için birçok üretici 2020’li tarihlerden sonra artık dizel motorlu araç üretmeyeceğini açıkladı. Bunların başında ise Volkswagen Firması yer alıyor.

Ayrıca bazı ülkelerde dizel otomobillerin sokağa çıkması yasaklandı. Tüm bunların bir araya gelmesiyle birlikteyse Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği tarafından yayınlanan rapora göre Avrupa’da dizel araçların satışında ciddi bir düşüş yaşandı.Artık kullanıcılar dizel araçlar yerine arternatif teknolojilerden oluşan başka motor sistemlerinin olduğu araçları kullanıyor.

Rapordaki verilere göre 2017’nin ilk çeyreğine kıyasla 322.622 adet daha az dizel araç satıldı. Yüzde 17’ye varan bu düşüş tabikide benzinli ve hibrit motorlara yaradı.Tahmini olarak 300.000 adet daha fazla satış gerçekleştirilen benzinli modellerin artışı ise yüzde 14,6 olarak raporda yer aldı.

Başka bir rapora göre ise elektrikli araçların satışları yüzde 34,3 artarken şarj edilebilir hibrit modellerinin satışındaki artış ise yüzde 60,2’ye ulaştı. Bunları genellediğimiz de ise Avrupa’da toplamda yüzde 47 yani geçen yıla kıyasla 70.000’e varan farkla elektrikli araç satın aldı.

Ülkemizde diğer yabancı ülkelerinin tam tersine dizel motorlu araçlar hala en çok tercih edilen seçeneklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Burada elbette artan yakıt fiyatlarının etki oldukça yüksek görünüyor.Çünkü ülkemizde araba seçiminde önemli olan iki husus var.Bunların birincisi aracın fiyatı ikincisi ise yakıt fiyatıdır.

Hibrit modellerde ise seçeneğin az olmasına karşın ciddi bir artış söz konusu. Yukarıda tablodan da detaylı olarak görebileceğiniz üzere geçtiğimiz yıla oranla ülkemizde de artık hibrit modellerin tercih edilme sayısı gittikçe artıyor.

Rakamlara baktığımızda 2017 bittiğinde ülkemizde 4528 adet elektrikli otomobil satıldı. Bu sayının 77 adeti tamamen elektrikli araçlar iken 4451 adeti hibrit modeller oldu. 2016’da ise bu rakam yaklaşık olarak 994 adet idi. Ülkemizde hibrit otomobillerin liderlik koltuğunda ise Toyota oturuyor.Toyota hibrit otomobilllerin üretiminde baya bir ısrarlı ve özverili bakalım dostlar artık eski tarz araçlarımız çöpmü olacak yoksa ülkemizde daha da rağbetmi görecek.

 

 

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Tesla,Güvenlik Kodlarını Diğer Otomobil Firmalarıyla Paylaşacak!
Aselsan ve Temsa Türkiye’nin İlk Elektrikli Otobüsünü Üretti!
2019 Model Toyota 86 TRD Special Edition Tanıtıldı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir