Dünyanın İlk Hidrojenle Çalışan Gemisine Toyota’dan Destek Geldi!

vzrteknoloji 08 Tem 2018

Teknoloji ilerledikçe her alanda gelişmeye devam ediyor.Bunun bir örneğide dünyanın hidrojenle çalışan ilk gemisi “The Energy Observer”, Dünya çevresindeki 6 yıllık yolculuğuna başlamadan önce Venice’ye ulaştı. 

The Energy Observer, yakıt olarak kullanacağı hidrojeni deniz suyundan elde eden ve çevreye hiçbir şekilde sera gazı yaymayan yapısıyla oldukça çevreci bir gemi ayrıca gelecekteki enerji ağları için bir model niteliğindeki bu yolculuğa, son yıllarda yenilenebilir enerji alanında çalışmalar yürüten otomotiv devi “Toyota” sponsor oldu.

Otomobil firması “Toyota”  otomobillerde yakıt olarak hidrojenin kullanılması adına çalışmalar yapıyordu. Hatta firma, Dünya’da hidrojeni yakıt olarak kullanan ilk seri üretim otomobil olan “Mirai”yi piyasaya çıkarmıştı. Hidrojen teknolojisine önem veren Toyota, otomotivin yanısıra daha başka sektörlerde de bu teknolojiyi destekliyor ve geliştirmeye çalışıyor.

Toyota’nın desteğiyle Fransa’da üretilen The Energy Observer, kariyerine bir yarış botu olarak başlamıştı. Güneş enerjisirüzgar enerjisi ve dalga enerjisini kullanarak denizde ilerleyebilen gemi, bunlara ek olarak hidrojen enerjisini kullanabilecek şekilde geliştirildi.

Bir çeşit elektroliz yöntemi kullanarak suyu oksijen ve hidrojenlerine ayırıyor.Sonrada Hidrojen 350-700 bar basınçla sıkıştırılarak, ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere aluminyum ve karbon fiberden yapılmış 8 adet enerji tankında depolanıyor. Bu sayede gemide, sadece bataryalı sistemlerden güç alan gemilere kıyasla çok önemli bir ağırlık avantajı elde ediliyor.

İlk Üretimi başlandığı zaman 24,38 metre uzunluğunda olan gemi, günümüze kadar dört kez daha uzatıldı ve bugunkü 30,5 metre uzunluğuna ulaştı. Geminin genişliği ise 12,80 metre. Geminin iç mekanındaki tüm mobilyalar da, geminin karakteristiğine uygun olarak mümkün olduğunca hafif olacak şekilde tasarlandı.

Bu aylarda Akdeniz’de Venice’ye ulaşan gemi, 2019 yılında Kuzey Avrupa’ya doğru yola çıkacak ve “2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları” başlamadan hemen önce Tokyo’ya varmaya çalışacak.

Geminin Venice limanında 10 gün boyunca demirlemesi süresince, gemi mürettebatı interaktif bir sergi açacak ve çevreci teknolojileri halka tanıtacak. Geminin Dünya çevresindeki seyahati sırasında, kesin ve sürdürülebilir çözümler hakkında geminin bir belgeseli de çekilecek.

 

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Tesla,Güvenlik Kodlarını Diğer Otomobil Firmalarıyla Paylaşacak!
Aselsan ve Temsa Türkiye’nin İlk Elektrikli Otobüsünü Üretti!
Saç Bandı Kulaklığı ile Uykusuzluk Problemi Sona Eriyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir