Yerli Otomobil Cenevre’de Gün Yüzüne Çıkacak!

vzrteknoloji 09 Mar 2018

Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu tarafından geliştirilecek ve piyasaya sürülecek yerli otomobil için güzel haber geldi.

OGG Koordinatörü Metin Sancar, merakla beklenen otomobilin prototipinin Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergileneceğini duyurdu.

TÜBİTAK eliyle başlayan yerli otomobil geliştirme macerası, Cadillac’tan satın alınan kaporta üzerine yapılan geliştirmeler yoluyla devam etmiş; ancak istenilen seviyeye ulaşamamıştı. Ardından Turkcell, BMC, Kıraça Holding, Zorlu Holding ve Anadolu Grubu bir araya gelerek Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (OGG) adında bir oluşum kurmuş ve yerli otomobili birlikte üreteceklerini açıklamışlardı. Bugün itibarıyla kasım ayında yapılan açıklamanın ilk meyvelerinin önümüzdeki günlerde alınacağı ortaya çıktı.

Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Koordinatörü Metin Sancar, tanınmış bütün otomobil üreticilerinin katıldığı Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’na gitti ve birçok otomobil üreticisiyle görüşmeler yaptı. “Bugüne kadar hep havacılık ve savunma sanayi fuarlarında bulunuyorduk. Havacılık ve savunma sanayi yüksek teknolojiye sahip. Ancak otomotivde de teknoloji ilerledi. Havacılığı aratmıyor” şeklinde konuşan Sancar, yerli otomobile dair güzel haberler de verdi.

Merakla beklenen yerli otomobilin ilk gösterimini Cenevre Otomobil Fuarı sırasında yapmayı planladıklarını belirten koordinatör, “Herkesin gözü bizde. Layıkıyla yerli otomobili üreteceğiz” şeklinde konuştu. Türkiye’de yaşayan vatandaşların istekleri ve ihtiyaçları göz önüne alınarak çeşitli geliştirmeler yapılacağının altını çizen Metin Sancar, yerli otomobilin ilk prototipinin 2019’da tanıtılacağını, seri üretimin ise 2021 yılında başlayacağını aktardı. Üç farklı elektrikli araba modeliyle piyasaya çıkmaya hazırlandıklarını söyleyen Sancar, “Konvansiyonel motor düşünülmüyor. Tamamen sıfırdan bir proje olacak. Herhangi mevcut bir prototipten yararlanılması şimdilik gündemde değil” dedi.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Ülkemizin Yeni Gözdesi Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ İle Tanışın!
Teknosa Bu Yıl 10 Milyon Dolar Zarar Elde Etti!
Tesla,Güvenlik Kodlarını Diğer Otomobil Firmalarıyla Paylaşacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir