AİHM İş Bilgisayarlarına Dair Önemli Bir Karar Aldı!

vzrteknoloji 23 Şub 2018

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, iş yerlerinde kullanılan bilgisayarlarda bulunan kişisel verilere işverenler tarafından ulaşılıp ulaşılamayacağına dair emsal bir karar aldı. Mahkeme,  kişisel verilerin işveren tarafından incelenmesinin özel hayatı ihlal etmediğini söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), uzun süredir tartışma konusu olan iş bilgisayarlarındaki kişisel verilerin kullanımına dair açılan bir davayı değerlendirdi. Fransa’da bir kamu çalışanının iş yerinde kullandığı bilgisayarda bulunan içeriklerin denetlenmesi ve denetlenen dosyalar sebebiyle işten atılması sonucunda açılan bir davayı, geçtiğimiz gün karara bağladı. Mahkeme tarafından açıklanan kararda, işverenin çalışan yokken iş bilgisayarını denetleyebileceğini söylerken, bilgisayarda yer alan ve net şekilde kişisel olduğu belli olan dosyaların açılmaması gerektiğini kaydetti.

Fransa’nın TCDD’si olarak tanımlanabilecek SNCF’de direktör olarak çalışan bir kişinin iş bilgisayarı 2008 yılında kurumu tarafından incelenmiş ve bilgisayarda çok sayıda cinsel içerik bulunması sebebiyle çalışanın işine son verilmişti. Çalışanın ofiste bulunmadığı sırada yapılan incelemeden sonra alınan karar neticesinde hakkını AİHM’de arayan direktör, işvereninin bilgisayarındaki kişisel dosyaları incelemesinin “özel hayatı ihlal” olduğunu iddia etmiş ve hukuki süreç başlatmıştı.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
WhatsApp,Durumlara Reklam Getirecek Gibi Görünüyor!
Saç Bandı Kulaklığı ile Uykusuzluk Problemi Sona Eriyor!
Instagram’ın Yeni Güncellemesi İle Takipçi Silme Özelliği Devreye Giriyor!
WhatsApp’ın Bu Sefer Bildirim Ekranına Bir Güncelleme Aldı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir