Diyanet Dergisinden Teknoloji İle Alakalı Dikkat Çeken ‘e-Oruç’ Önerisi!

vzrteknoloji 12 May 2018

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yayınlanan dergideki ‘e-Oruç’ başlıklı yazıda, teknolojinin insan hayatına etkisi ele alındı.

Prof. Dr. İlhan Kılıç‘ın köşe yazısında, ramazan orucuyla ‘e-oruç’un birleştirilmesi önerilirken, internette harcanan zamanın aile ve akrabalarla geçirilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Teknolojinin insan hayatına birçok kolaylık sağladığını, ancak bir takım zorlukları da beraberinde getirdiğini belirten Kılıç, “Son yıllarda telefon, televizyon ve internet gibi iletişim alanındaki teknolojiler, sosyal ilişkileri önemli ölçüde şekillendirdi” diye söyledi.

Bir diğer ifadesinde ise”İşte tüm bu kaygı verici gelişmelerin öncelikle farkında olmak ve daha sonra da buna bir tavır almak gerektiğini düşünmekteyiz. Peki bu nasıl mümkün olabilir? Kanaatimce bu e-oruç’la mümkün olabilir” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Kılıç, Köşe Yazısında bahsettiği ‘e-oruç’ kavramını şu sözlerle açıkladı:

“Öncelikle elalemin yediği yemeği ya da gezdiği yerleri layklamakla zaman geçirmek yerine, yemek yiyemeyenleri düşünmek veya maddi imkansızlıktan dolayı gitmesi gereken ya da gitmek istediği yerlere gidemeyenleri dikkate almak. Diğer taraftan yüzlerce ya da binlerce kilometre ötede hayatta hiç tanımadığımız ve görüşmediğimiz bir kişi ile saatlerce vakit geçirmek yerine, her gün karşılaştığımız insanlarla ya da komşumuzun haliyle hemhal olmak.

Oynamaktan artık beynimizin uyuştuğu oyunlarda bir üst levele nasıl çıkacağım kaygısından ziyade, halihazırdaki nefsimizin seviyesini nasıl bir üst makama çıkaracağımızı düşünmek. Oyun sitelerinde saatlerce kalarak onlarca insan öldürmek yerine, kendi çocuğumuzla, kardeşimizle ya da komşunun yalnız çocuğuyla oyun oynamak ve ona yaşamı ve yaşatmayı öğretmek”

İnsanların ‘cool’ olmak yerine ‘kul’ olması gerektiğini söyleyen Kılıç, insanların son model cep telefonu almak için borçlandığını sonra gece gündüz çalışmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Kılıç, yazısında,“İftar ve sahur gibi özel zamanlarda sevdiklerimizle bir araya geldiğimizde cep telefonumuza kilitlenmek yerine cep telefonlarını kapatıp, bu nadide zamanlarda onların yüzüne tebessümle bakmalıyız” değerlendirmelerini yaptı.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Ülkemizin Yeni Gözdesi Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ İle Tanışın!
Teknosa Bu Yıl 10 Milyon Dolar Zarar Elde Etti!
Vzr Teknoloji,Ayyıldız Tim İle Birlikte ABD Fedaral Merkez Bankasını Hackledi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir