Amoled Yanığı Devri Kapatılıyor!

vzrteknoloji 18 Tem 2018

AMOLED ekranların, uzun yıllardır çözülemeyen Burn-in sorunu artık tarihe gömüldü diyebiliriz. Uzun süreli kullanımlarda, ekrana yapışan görüntü ve lekelerin sonuna gelindi! 

Ünlü bir teknoloji sayfası ve video sitesi olan Testlab’ın TV’nin uzmanları Samsung QLED TV’yi 72 saatlik stres testinden geçirdi. Uzun süreli kullanımlarda bile Samsung QLED TV ekranlarında en ufak bir problemle karşılaşılmadığını onayladı.

Samsung QLED TVler stres testini geçerek “burn-in yok” ve “ekran yanması yok” sertifikalarını almaya hak kazandı.Test uygulayıcıları, Samsung QLED TV’lerde gerçekleştirdikleri 72 saatlik dayanıklılık testinde statik resim unsurlarının neden olabildiği meşhur burn-in etkilerine yönelik ölçümler gerçekleştirdi. “Hafıza etkisi”, “hayalet görüntü”, “görüntü yapışması”, “yapışan resim” veya en yaygın şekilde “burn-in (ekran yanması)” olarak anılan bu etkiler televizyonun görüntü kalitesini fiziki olarak olumsuz etkiler.

Bazı ekran teknolojilerinde sabit görüntü öğeleri ekranda yüksek aydınlatma değeriyle görüntülendiğinde hafıza etkileri TV’nin bir dakikalık kullanımından sonra tutunmaya başlar. Bu nedenle, testlerde TV ekranlarına çok uzun sürelerle koyu siyah ve parlak beyaz değerler uygulandı. Mühendisler, modern HDR TV’lerde sıkça rastlanan otomatik durağanlığın olup olmadığını kontrol edebilmek için test görüntüsüne değişken metin öğeleri ve kesikli olarak yanıp sönen beyaz bir çerçeve ekledi. Bu sayede test uygulayıcıları HDR oyunlardakine benzer koşulları yarattılar. Standart analizin yanı sıra koyu piksellerin aydınlatılıp aydınlatılmadığını gösteren 10 nit parlaklık değerinde koyu gri resimler kullanıldı.

 

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Saç Bandı Kulaklığı ile Uykusuzluk Problemi Sona Eriyor!
Tesla Bu Seferde Sörf Tahtasını Üretip Satışa Sundu!
Gaziantepli Vatandaşımız Kendi Çabasıyla Kızılötesi Kamera Üretip Tübitak’a Sattı!
Yapay Zekalı Araçlar Sonumuzu Getirecek Gibi Görünüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir