Robot Sophia,Amharcayı Konuşamadı!

vzrteknoloji 01 Tem 2018

Yakın zamanda Etiyopya’da  olan teknoloji fuarında Amharca konuşması için programlanan Sophia, teknik bir sorun sebebiyle ikinci dili olarak lanse edilen Amharca’yı konuşamadı.

İnsansı robotların ve gelişmiş yapay zekanın günümüzdeki en popüler temsilcisi Sophia’nın Etiyopya’nın resmi dili olan Amharcayı öğrenmeye son derece hevesli olduğunu biliyoruz.Dünya genelinde geziler yaptırılarak adeta bir dünya vatandaşı haline getirilen Sophia’nın son durağı olan Etiyopya için programlanarak, Amharcayı konuşabilen ilk robot olması planlanıyordu.

Sophia, teknik bir sorun nedeni ile Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleştirilen fuarda kendinden bekleneni veremedi. Bilişim ve İletişim Teknolojileri Fuarı’nın ilk gününde yoğun ilgi ile karşılaşan, yöresel giysiler giydirilerek halk ile kaynaştırılan Sophia fuarda deyim olarak neredeyse çöktü.

Robotu Etiyopya’ya getiren sponsor şirket Ethio Telecom İletişim Direktörü Abdurrahim Ahmed yaptığı açıklamada, Sophia’nın Etiyopya’yı daha sık ziyaret edeceğini ve kendisine yakın zamanda bir Etiyopyalı ismi de verileceğini duyurdu.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Saç Bandı Kulaklığı ile Uykusuzluk Problemi Sona Eriyor!
Tesla Bu Seferde Sörf Tahtasını Üretip Satışa Sundu!
Gaziantepli Vatandaşımız Kendi Çabasıyla Kızılötesi Kamera Üretip Tübitak’a Sattı!
Yapay Zekalı Araçlar Sonumuzu Getirecek Gibi Görünüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir