Doğan Medya Grubu Ucuz Fiyata Satıldı!

vzrteknoloji 22 Mar 2018

Aralarında Teve2,CNN Türk ve Kanal D’nin de bulunduğu Türkiye’nin büyük medya kuruluşlarına ev sahipliği yapan Doğan Medya Grubu, Demirören Grubu’na 890 Milyon Dolara satıldı. Diğer satın alımlarla karşılaştırıldığında, paranın son derece az olduğu gözlemlendi.

Kanal D, Hürriyet, DHA, CNN Türk, Fanatik Posta gibi devasa medya kuruluşlarının ardındaki isim olan Doğan Medya Grubu, 890 milyon dolara satıldı. Kimsenin beklemediği bir gelişme olan bu olay, bizlere Türkiye’de daha önce benzerlerine rastladığımız satışları hatırlattı. Diğer satışları göz önünde bulundurduğumuzda, Doğan Medya Grubu çok ucuza mı gitti?

Medya kuruluşunda 80 yakın yayını pek çok dergi ve radyo kanalı olan Doğan Medya Grubunun özellikle Kanal D ve CNN Türk gibi kanallarla kendini baya bir yükselişi vardı.Bildiginiz üzere Teve 2 Turner ile Doğan grubu arasında CNN Türk ve TNT’de yüzde 50 yüzde 50 ortak. Ancak kar ve zarar hesapları değişik. CNN Türk’ün operasyonu Doğan Grubu’na TNT’nin ise Turner’a ait.2012 Yılında ise TNT Rekabet Kurumuna başvurma ile tamamen Doğan Medya Kuruluşuna geçerek Teve 2 oldu.

Sabah Grubu

Aralarında ATV’nin de bulunduğu Sabah grubu, 22 Nisan 2008’de 1.1 milyar dolara satılmıştı. Çalık Grubu’na satılan Sabah, 2013’te yine benzer ücretlere Kalyon İnşaat’a bırakılmıştı.

Star TV

Doğan Medya Grubu’na ait Star TV, 2011 yılında 327 milyon dolar karşılığında Doğuş Grubu’na geçiş yapmıştı.

Milliyet ve Vatan

Doğan Yayın Holding’e ait Milliyet ve Vatan gazeteleri de Doğan’ın satış dalgasına tutulmuş ve 2011 yılında Demirören ve Karacan ortak girişimine 73 milyon 960 bin dolara satılmıştı.

Digitürk

Türkiye’nin abonelik sistemiyle işleyen pek çok kanala sahip grubu Digitürk, 2016 yılında 1.2 milyar dolar karşılığında Katarlılara satıldı.

Bu oranlara baktığımızda Doğan Medya Grubu’nun biraz ucuza gittiğini görüyoruz. Yapılan açıklamada satışın bu kadar ucuz olmasının ardında borçların olması yatıyor. Doğan Medya Grubu’nun normal değeri 1.1 milyar dolar olarak açıklandı.

Doğan Holding, Demirören Medya Grubu ile satış-devir işlemleri için konuşmalara başlandığını KAP’a bildirdi. Doğan Holding’in KAP’a yaptığı açıklama şöyle:

“Şirketimiz’in aralarında Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri A.Ş. (“Yaysat”), Doğan Gazetecilik A.Ş. (Posta, Fanatik), Doğan Haber Ajansı A.Ş., Doğan TV Holding A.Ş., DTV Haber ve Görsel Yayıncılık A.Ş. (“Kanal D” TV), Doruk Televizyon ve Radyo Yayıncılık A.Ş. (“CNN Türk” TV), Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ve Mozaik İletişim Hizmetleri A.Ş. (“D Smart”)’nin de bulunduğu, yazılı ve görsel medya bölümünde faaliyet gösteren doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıklarımızdan önemli bir kısmının sermayelerinde sahip olduğumuz paylarımızın tamamının satışı ve devri konusunda, 1.100.000.000$ (Birmilyaryüzmilyon Amerikan Doları) “işletme değeri”nden, ilgili finansal borçların indirim konusu yapılması suretiyle, 890.000.000$ (Sekizyüzdoksanmilyon Amerikan Doları) “hisse değeri” üzerinden, Demirören Holding A.Ş. ile görüşmelere başlanmıştır. Konuya ilişkin gelişmeler oldukça, ilgili mevzuat kapsamında ayrıca kamuya açıklama yapılacaktır.”

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Üniversite Ögrencilerimiz Gizli Roket Atar Sistemi Geliştirdi!
Xiaomi Türkiye Resmi Olarak Hizmet Vermeye Başladı!
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Ülkemizin Yeni Gözdesi Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ İle Tanışın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir