E-Devlet’e Miras Sorgulama Geldi!

vzrteknoloji 05 Mar 2018

E-Devlet üzerinden miras sorgulama hizmeti devreye alındı. Birkaç haftadır gündemden düşmeyen E-Devlet, “Mirasçılık Belgesi” sorgulama hizmetini devreye aldı.

Yeni özellik sayesinde T.C. kimlik numarası ile mirasları sorgulama yapabiliyorsunuz. Yeni devreye alınan özellik sayesinde miras bırakılan varlıkların detayları görülebiliyor.

E-Devlet geçtiğimiz haftalarda soyağacı sorgulama hizmetini devreye almıştı. Büyük ilgi çeken özellik, sistemin çökmesine ve uzun süre kullanılamamasına neden olmuştu. Beklenmeyen bir ilgi ile karşılaştıklarını söyleyen yetkililer, sorunu çözmek için ilk olarak soyağacı sorgulama hizmetini devre dışı bırakmıştı. Gerekli iyileştirmelerin yapılmasının ardındansa kademeli olarak kullanıma sunulan soyağacı sorgulama, şu an sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde Turksat altyapısı kullanılarak hizmet veren Türkiye.gov.tr, bu hafta da miras sorgulama özelliği devreye aldı. Miras sorgulama özelliği sayesinde kolayca ‘mirasçılık belgesi’alınabiliyor. Adalet Bakanlığının sorumluluğunda olan mirasçılık belgesini almak için miras bırakan kişinin T.C. kimlik numarasını sisteme girmeniz gerekiyor. Miras bırakan kişinin T.C. kimlik numarasının sisteme girilmesiyle UYAP ağı üzerinden gerekli sorgulama gerçekleştiriliyor.

Veraset İlami Sorgulama hizmetinin devreye alınmasıyla birlikte açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri, “Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.” açıklamasında bulundu.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Ülkemizin Yeni Gözdesi Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ İle Tanışın!
Teknosa Bu Yıl 10 Milyon Dolar Zarar Elde Etti!
Vzr Teknoloji,Ayyıldız Tim İle Birlikte ABD Fedaral Merkez Bankasını Hackledi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir