Gaziantepli Vatandaşımız Kendi Çabasıyla Kızılötesi Kamera Üretip Tübitak’a Sattı!

vzrteknoloji 29 Tem 2018

İnsan hayatta yeter ki birşeyleri ümit etmeli ve ugraşmalı dostlar bunun bir örneği Gaziantep’te yaşayan ve kendi imkanlarıyla kızılötesi kamera geliştirmek isteyen Müslüm İncedal,Vatandaşımız yaklaşık 10 yıllık çalışmanın sonucunda başarıya ulaştı. 

Meslek Lisesi mezunu olan Müslüm İncedal, 10 yıldır yürüttüğü kızılötesi kamera projesinde sona geldi.Ürettiği kameraları sanayiden, tarıma birçok alanda faaliyet gösteren şirketlere satan İncedal aynı zamanda Tübitak’tan da destek alarak ülkenin ihtiyacı olan ve yurt dışından getirilen kameraları üretebileceğine inanıyor.

İncedalın bu konu hakkında düşünceleri şöyle:“Çok çeşitli özellikleri bulunan termal kameralar üretiyorum. 10 yıldır ben bu işle uğraşıyorum, bu ürünleri geliştirirken ilk seviyeden elektronik kart tasarımı, tüm yazımları kendim geliştiriyorum.” şeklinde konuşan İncedal’ın kızılötesi projesinin haricinde solucan gübresindeki yumurta kaybını önlemek için sensör ve denizaltılarındaki çatlaklıkları tespit etmek için özel kamera projeleri de bulunuyor.

Kendi imkanlarıyla ev ortamında yeni şeyler yapmayı planlayan Müslüm İncedal, “TÜBİTAK’a başvurduğumda üniversite mezunu olmadığım için girişimci sıfatında olamadım ve destek alamadım. Ben de kendim bireysel çözümler üretip insanları faydalı olacak bir şekilde ürüne dönüştürdüm. Bu ürünler ülkemizde üretilmiyor, yurt dışında da çok pahalı fiyatlara Türkiye’ye satılıyor. Şu anda gelmiş olduğum noktada askeri alana bile girebilecek termal kızılötesi görüntüleme sistemini dönüştürdüm. Bu dönüştürmüş olduğum görüntülemeyi en son TÜBİTAK’a sattım.” dedi.

Son olarak ürettiği ürünlerin Türkiye’de yapılamadığını aktaran Müslüm İncedal, aynı zamanda çok daha ucuza mal ettiğini belirtti. “Yurt dışında bu kameralar 100 bin dolar civarındı ben ise devlet kurumlarına çok ucuza 15-20 bin liraya satıyorum. Endüstriyel uygulamalarda çok ucuz bir şekilde satabiliyorum.” şeklinde konuşan İncedal, bundan sonraki süreçte daha fazla destek alabileceğini düşünüyor.Bizde vatandaşımıza canı gönülden tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz…

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Üniversite Ögrencilerimiz Gizli Roket Atar Sistemi Geliştirdi!
Xiaomi Türkiye Resmi Olarak Hizmet Vermeye Başladı!
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Ülkemizin Yeni Gözdesi Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ İle Tanışın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir