İlk ‘Yerli 8×8 Şasili İtfaiye Aracı’ Dünyaya Duyuruldu!

vzrteknoloji 14 Mar 2018

Test sürüşü İzmir’de gerçekleştirilen, ilk yerli üretim 8×8 şasili itfaiye aracı önce Türk havalimanlarına, daha sonra da dünyanın dört bir yanına gönderilmeye hazırlanıyor.

5 yıldır üzerinde çalışılan ve 10 milyon euroluk yatırım ile hayata geçirilen, Volkan İtfaiye yapımı araç, testleri başarıyla geçmesinin ardından asıl görev yeri olacak havalimanlarına gönderilmeye hazırlandı.

Volkan İtfaiye Genel Müdürü Yaşar Tecim, 8×8 şasili araç hakkında şu bilgileri verdi: “1.500 beygir gücünde, ikiz motor teknolojisine sahip araç, sıfırdan 80 kilometre hıza 21 saniyede ulaşıyor ve gelişmiş elektronik ve yazılım alt yapısıyla donatıldı. Of-road özelliğiyle zorlu koşullarda dahi hareket kabiliyetine sahip aracın 4×4 ve 6×6 versiyonları da mevcut.”

Aracın birçok parçasında yerli ürün kullanandıklarını aktaran Tecim, şu anda yüzde 60 seviyesinde olan yerlilik oranını artırma çalışmalarına da  başlandığını belirtti. Tecim, bu aracın önceki versiyonunun ilk olarak 2010’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda kullanıldığını belirterek, 28 adet daha yeni versiyon üretildiğini ve bu araçların Türk havalimanlarına gönderileceğini vurguladı.

Yaşar Tecim İhracat sorusu üzerine, “Hindistan’da da bir ihaleye katıldık. Bunun 6×6 versiyonuyla ilgili Fas, Cezayir, Tunus’ta girişimlerimiz var. 6×6 versiyonunda Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’e Aden havalimanına hibe edeceği iki aracı da biz yapıyoruz. Yani ihracatımızın önü açıldı. Bundan sonra ihracat katlanarak gidecek. Avrupa’da da Romanya ve Estonya’da bir havalimanına teklif ettik ve süreç devam ediyor. Nahçıvan havalimanından da bir sipariş aldık. Bu, ülkemizde yerli üreticiye destek verilip neler olabileceğinin çok güzel bir örneği.” diyerek sözlerini tamamladı.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Ülkemizin Yeni Gözdesi Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ İle Tanışın!
Teknosa Bu Yıl 10 Milyon Dolar Zarar Elde Etti!
Vzr Teknoloji,Ayyıldız Tim İle Birlikte ABD Fedaral Merkez Bankasını Hackledi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir