Türk Mühendislerimiz Sabit ve Döner Kanatlı ‘Melez’ Bir İHA Geliştirdi!

vzrteknoloji 03 Haz 2018

Türk mühendislerimiz yerli ve milli icatlar için durmadan yola devam ediyor.Son çıkardıkları melez İHA ile birlikte sabit ve döner kanatlı İHA’ların kabiliyetlerini tek bir noktada buluşturan yeni araç geliştirdi.

TSK’nın envanterindeki en önemli ürünlerden birisi olan ve terörle mücadele operasyonlarında kilit bir rol üstlenen İHA’lar, son dönemde sıkça kullanılmaya başlandı.

Mühendislerimiz, güvenlik güçlerinin İHA kullanımında yaşadığı zorlukların önüne geçmek amacıyla yeni bir İHA konsepti geliştirdi.Konsepte uygun bir deneysel araç da üreten uzmanlar, önemli bir başarıya imza attı.

Üzerinde baya bir çalışılan İHA’ya, hem döner kanatlı, hem de sabit kanatlı İHA’ların özelliklerini barındırması nedeniyle “melez” adını veren mühendisler, insansız hava aracının benerlerinden en önemli farkının ise şeklini değiştirerek hangi görevi yapıyorsa ona uygun bir hacme dönüşebilmesi olduğunu söyledi.

İHA’lar ile hareketli bir hedefe yönelik düz uçuşla başlayan bir takip, sokak aralarında hedefin durması nedeniyle devam ettirilemiyordu. Sabit kanatlı İHA’ların havada asılı bekleme imkanı bulunmuyordu.Bekleme yetenekli bir aracın ise taşıyabildiği pile bağlı olarak görev süresi yetmeyebiliyordu.

Nurus şirketine bağlı üretim şirketi Numaş mühendisleri ise hem sabit kanatlı hem de döner kanatlı İHA’ların yeteneklerini tek bir araçta toplamaya çalıştı. Geliştirilen araç, döner kanatlı İHA’lar gibi havada asılı kalmasının yanı sıra, sabit kanatlı bir İHA gibi uzun menzilli ve yüksek irtifada uçabilecek.

Numaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili Renan GökyayAA muhabirine yaptığı açıklamada, sirket olarak seri üretim ve esnek üretim konularında derin tecrübeleri olduğunu, bir üründen 300 bin ürüne ulaşan bir aralıkta üretim yapabildiklerine dikkat çekti.

Gökyay, değişken hacimli İHA’nın seri üretimine ilişkin de “Ürünü bu seviyeden seri üretime hazır hale getirmemiz 4-6 ayı geçmez, çok süratle bunu yapabiliriz. Bununla ilgili çok gelişmiş bir üretim altyapımız mevcut”  ifadelerini kullandı.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Üniversite Ögrencilerimiz Gizli Roket Atar Sistemi Geliştirdi!
Xiaomi Türkiye Resmi Olarak Hizmet Vermeye Başladı!
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Ülkemizin Yeni Gözdesi Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ İle Tanışın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir