Yeni Gözdemiz Yerli Antivirüs Programı Ara Tanıtıldı!

vzrteknoloji 09 Ağu 2018

Daha önce yayınladığımız haberimizdede okuduğunuz gibi artık aşılmayan hiçbir sistem kalmadı.Teknolojinin gelişimi ve bilgisayarlara ihtiyacın artması antivirüs programlarına ihtiyaç getirdi. Bugün yayınlanan bir videoda ise Türkçe ilk antivirüs programı ARA için daha önce görülmemiş görüntülere yer verildi.

Antivirüs programlarının köklü tarihine baktığımızdaysa oldukça erken bir dönemde bu programlar hakkında düşünülmeye başlandığı görülebiliyor. Kendini koruyabilen yazılımlar hakkında ilk yazı 1949 yılında Macar Bilim İnsanı John von Neumann tarafından yazılmıştı. Gerçek anlamda ilk bilgisayar virüsüyse Creeper virus ismiyle 1971 yılında geliştirilmişti. 70’li yılların başından 80’lerin başına kadar bilgisayar virüsleri gelişimini sürdürürken, virüslere karşı koruma sağladığını iddia eden ilk program, 1987 yılında Atari ST platformu için yazılan Ultimate Virus Killer olmuştu.Antivirüs sektörü gün geçtikçe büyümüş ve akla hayale gelmeyecek boyutlara ulaşmıştı.

Bugün ise ilk Türkçe antivirüs programı olarak adlandırılan ARA tekrar gün yüzüne çıktı. 1995 yılında Bülent Eren tarafından geliştirilen ve Türkçe arayüzüyle birçok kullanıcı tarafından kullanılmaya başlanan programın görüntüleri YouTube üzerine yüklendi. O yıllarda bilgisayar kullanan ARA programını hemen hatırlarlarken, yaşı programa yetmeyenler ise güzel bir nostalji ortaya çıkmış oldu.

Ankara Üniversite Fen Fakultesi Elektronik mühendisliğinde yüksek lisans yapan arkadaşımız Bülent Eren,Dos programların artık korunamadığını söyledi.Ayrıca bu konu hakkında uğraşmayı çok sevdiğini belirten arkadaşımız eğer devlet yetkilileri el atacak olursa bu Antivirüs sistemini daha da ilerleteceğini söyledi.

Ülkemizin teknolojiyi seven ve bu konuda değerli işler yapan gencimiz,mucidimiz ve yazılımcılarımıza sahip çıktığını görmekteyiz.Lakin bir çoğu ya medya sektörlerinin ilgisini çekmediği için duyurulmuyor.Duyurulanlar ise gerekli yatırım yapacak yatırımcıyı bulamadığı için projesi anca evde yapılacabilecek düzeyde yer alıyor ve ölüyor.

Aşağıdaki videoda arkadaşımız kendinden ve Antivirüs Programının özelliklerinden bahsetmiş.İzlemenizi tavsiye ederiz…

 

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Ülkemizin Yeni Gözdesi Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ İle Tanışın!
Teknosa Bu Yıl 10 Milyon Dolar Zarar Elde Etti!
Vzr Teknoloji,Ayyıldız Tim İle Birlikte ABD Fedaral Merkez Bankasını Hackledi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir