Mars’da Suya Çok Yakın Sıvı Bulundu!

vzrteknoloji 26 Tem 2018

Son Yapılan araştırma ile, Mars üzerinde bir yaşam olabileceğini gösteriyor. İtalyan araştırmacılar, Mars’da sıvı su kaynağını görüntüleyebildiler.

Yıllardır Astronotlar birlikte bilim adamlarıda su arayaşlarını Mars’ta sürdürüyor.Lakin bulunan suların bir kısmı donmuş vaziyetteyken bir kısmı hayat sağlayamayacak kadar değişikti. Ancak Science dergisinde yayınlanan bir makale, başka gezegenlerde yaşam adına bilinen her şeyi değiştirebilir.

Ulusal Astrofizik Enstitüsü ve Dr. Roberto Orosei’nin önderliğinde gerçekleştirilen araştırma, Mars’ın güney kutbunun altında geniş bir su kaynağı bulunduğunu ortaya koydu. Bulunan kaynak, gerçek dünyamızda oldukça tanıdık olan göllere benziyor.

Dr. Orosei’ye göre bu buluş potansiyel olarak Mars hakkında bulunan ilk yaşam alanı olarak yer alıyor.Mikro organizmaların hayatta kalabileceği ilk yer olduğu düşünülen bu kaynak, uzun yıllar süren bir araştırma neticesinde ortaya çıkarıldı. Bulunan su, MARSIS isimli radar cihazı ile Mayıs 2012 yılından Aralık 2015 yılına kadar toplanan veriler ile ortaya çıkarıldı.

Veriler, suyun Planum Australe adlı bir bölgede; yüzeyin 1.5 km aşağısında ve yaklaşık 20 km uzunluğunda olduğunu gösteriyor. Ekip, su kaynağının ne kadar derin olduğunu henüz bilmiyor, ancak birkaç santimetreden daha derin olabileceği tahmin ediliyor. Bulunan suyun, Antartika ve Grönland buzullarının altında bulunan sıvı su gölleri ile neredeyse aynı yapıda olduğu düşünülüyor.Kesin bir hayat belirtisi görülmüş değil ama dedigimiz gibi olması da elde öte yandan yeryüzünde sıvı su, neredeyse her zaman hayat anlamına geliyor. Son zamanlarda Mars’taki yaşam blokları ve su bulunma haberleri, Kızıl Gezegen’in o kadar da ölümcül olmadığını gösteriyor.

 

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Nasa,Mars’a Helikopter Gönderilecek!
Mars’ta Ayak İzi Bulunduğu İddialarına NASA’dan Cevap Geldi!
Elon Musk’ın Gözünden Falcon Heavy!
Elon Musk, Mars’a Gidecek Olan Tesla Roadster’den Yeni Fotoğraflar Paylaştı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir