MIT,Robotları Sezgisel Olarak Kontrol Etmenin Yolunu Buldu!

vzrteknoloji 21 Haz 2018

Robotik teknolojiler çok geniş bir uygulama yelpazesine sahip ama yinede,insanlarla tamamen entegre bir yapıda değil.Bununla alakalı MIT (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacıları, el hareketlerini ve beyin dalgalarını kullanarak robotları sezgisel olarak kontrol etmenin bir yolunu buldu.

İnsanların bir hata yaptığında doğal bir tepkime sonucu ortaya çıkan “hata ile ilgili potansiyeller” (ErrPs) adı verilen beyin sinyallerini kullandı.Gözlemleyen bir kişinin beyin aktivitesini izliyor ve bir ErrPs meydana gelirse, robot aktivitesini duraklatıyor.

Böylece kullanıcı robotun yaptığı hatayı düzeltebilme imkanına sahip oluyor. Kas aktivitesini ölçen bir arayüz aracılığıyla gerçekleşen sistemde, kişi robotu el hareketleriyle yönlendirebiliyor.Rethink Robotics’in robotu “Baxter” ile bir test gerçekleştiren ekip, robotik kola bir matkap monte etti.

Beyin dalgalarıyla kontrol edilen Baxter, karşısına yerleştirilen metal plakadaki üç hedefi daha önceki testlerde yüzde 70 oranında doğru bulurken, artık yüzde 97 oranında bir başarı sağlayabiliyor.

Projenin mimarlarından Joseph DelPreto, geliştirdikleri sistemin geleneksel robotik teknolojilerden farklı olduğunu söyleyerek, “Sistemin en önemli avantajı, daha önce çalışmadığı insanlarla dahi entegre bir yapıda çalışabilmesi. Dolayısıyla kullanıcılar önceden belirlenmiş bir şekilde düşünmek zorunda kalmıyor. Makine size uyum sağlıyor ve ne düşünüyorsanız onu yapıyor”  ifadelerini kullandı.

İleride yapay zekaya geçecegimiz yüksek bir oran lakin bu gelişen teknolojinin bize zararı olacak mı orasını bilmek zor dostlar.Birdaha ki makalemizde görüşmek üzere kendinize çok iyi bakın….

Aşağıdaki videodan detayları izleyebilirsiniz!

 

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Üniversite Ögrencilerimiz Gizli Roket Atar Sistemi Geliştirdi!
Xiaomi Türkiye Resmi Olarak Hizmet Vermeye Başladı!
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Ülkemizin Yeni Gözdesi Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ İle Tanışın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir