TSK’nın Zeytin Dalı Harekatı’nda Kullanacağı İnsansız Kara Aracı: UKAP!

vzrteknoloji 23 Şub 2018

TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nda askerimizden önce öncü kuvvetler olarak hareket edecek insansız kara araçlarını envanterine ekleyecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin devam ettirdiği Afrin operasyonunda kullanılan insansız hava araçları(İHA) askerlerimize çok yardımcı olunca, kısa süre içinde karada da insansız araçlar kullanmaya başlama kararı alındı. Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karada da insansız tanklar kullanmamız gerektiğini söylemesinin ardından, tank olmasa da savaş alanında bize büyük katkı sağlayacak araçlar üretilmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir de yakın zamanda insansız kara araçlarının savaş alanında olacağını açıkladı. 20’den fazla aracın yakın zamanda TSK’ya teslim edileceğini açıklayan Demir, bunların Zeytin Dalı Harekatı’nda kullanılacağını açıkladı. Yapılan anlaşmalar sonucunda TSK’nın envanterine ilk olarak Katmerciler firması tarafından geliştirilen Uzaktan Kumandalı Atış Platformu(UKAP) girecek.

İki Türlü Komuta Sistemi

İnsansız kara aracı, iki farklı kumanda tipiyle kullanılacak. Kısa mesafelerde kullanılması için bir el kumandası bulunan cihazın uzun mesafelerde kullanılabilmesi için uydu kontrolü mevcut. Yapılan açıklamaya göre, uydu kontrolüyle mesafe sınırı olmadan araç kontrol edilebiliyor. Bu noktada tek sıkıntı, aracın kısa mesafe kumandasında çok daha anlık tepkiler verebilmesi. Uzak görevlerde işin içine uydu hızı girebiliyor. Ayrıca, sinyal bozucularla insansız hava aracını teröristlere kaptırabilme ihtimali de bulunuyor.

Çok Amaçlı Kullanım

Katmerciler, insansız kara aracını geliştirirken modüler bir yapı kullandılar. Gerektiğinde gözden çıkarılabilecek araç, ihtiyaca göre her görevi yerine getirebiliyor. Yeri geldiğinde ateşli silah olarak kullanabildiğiniz UKAP, gerektiğinde kameralarla donatıp gözlem yapması için gönderilebiliyor.

UKAP Gelişiyor

UKAP, şu anda hala erken erişimde sayılabilecek bir ürün. Gelecek versiyonlarında dar sokaklara girip çıkabilmesi için ufalıp büyüyebilen parçalar geliştirmek isteyen Katmerciler, drone’larla birlikte çalışacak araç için çok geniş bir görüş alanı sunmayı hedefliyor.

Teknik Özellikleri

Her şeyde olduğu gibi bu ürünün de teknik özellikleri var. Saatte 25 kilometre hıza ulaşan UKAP, 3 ton gibi çok büyük yükleri taşıyabiliyor. Normal şartlarda 5 saat giden şarj kapasitesi, jenaratörle 8 saate kadar yükseltilebiliyor. İnsansız kara aracı, özellikle Afrin şehrinin içine girdiğimizde öncü kuvvetler olarak askerimize istihbarat toplaması açısından büyük önem taşıyor.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Üniversite Ögrencilerimiz Gizli Roket Atar Sistemi Geliştirdi!
Xiaomi Türkiye Resmi Olarak Hizmet Vermeye Başladı!
Lise Mezunu Genç Kendi Arabasını Yaptı!
Ülkemizin Yeni Gözdesi Milli Enerji Silahı ‘Wattozz’ İle Tanışın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir