Elon Musk’tan BM’ye “Katil Robotlar” Uyarısı

vzrteknoloji 02 Eyl 2017

Geleceğin teknolojisi olarak görülen “Yapay Zeka” ve “Robot Teknolojisi”‘nde bilim her geçen gün biraz daha yol katetmeye devam ediyor.

Hatırlarsınız ki geçen haftalarda Facebook mühendisleri, Yapay zeka ile ilgili çalışmalar yaparken, iki robotun sadece kendilerinin anlayacağı, insanlarca anlamsız kelimelerden oluşan bir dil geliştirip, iletişim kurmuşlardı. Bu olaydan korkup ne yapacağını bilemeyen mühendisler çareyi robotların fişini çekmekte buldu. Bu haberden yola çıkarak insanlar da” Robotlar bizim sonumuzu mu getirecek?” diye soru akıllarında belirdi.

Bunun üzerine Tesla’nın kurucusu olan Elon Musk ve Google’ın satın almış olduğu DeepMind‘ ın kurucusu Mustafa Süleyman‘ın da aralarında bulunduğu 26 ülkeden 116 uzmanın imzaladığı mektupta Yapay zeka ile otonom bir şekikde hedeflerini belirleyip onları öldürebilen robotların geliştirilmesinin engellenmesini isteniliyor.

Uzmanların sözlerinde; “Geliştirilmeleri durumunda otonom silahlar, savaşların daha önce eşi benzeri görülmemiş bir ölçüde, insanların kavrayabileceği hızdan kat kat daha hızlı gelişmesine yol açacaktır. Bu silahlar teröristler veya despotlar tarafından kullanılabileceği gibi hacklenmeye de müsait olacaktır. Harekete geçmek için çok zamanımız yok. Pandora’nın kutusu bir kere açıldıktan sonra onu kapatması zor olacak.” sözleri dikkat çekti.

Elon Musk gibi, bu tarz otonom silahların tehlikeli olduğunu savunan taraf kadar, bu silahların savaş esnasında askerin güvenlik seviyesini arttıracağını düşünen uzmanlar da var.

Otonom silahların savaş esnasında yararlı veya zararlı olacağı konusunda şuan kesin bir sonuca varılmış değil ancak Yapay zekanın yakın bir gelecekte hayatımızın içinde olacağı, yaşanan son gelişmelerden de belli oluyor.

Siz Yapay zeka teknolojisi hakkında neler düşünüyorsunuz, sizce yararları zararlarını görmezden gelmemize sebebiyet verebilir mi? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşmayı unutmayın.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Saç Bandı Kulaklığı ile Uykusuzluk Problemi Sona Eriyor!
Tesla Bu Seferde Sörf Tahtasını Üretip Satışa Sundu!
Gaziantepli Vatandaşımız Kendi Çabasıyla Kızılötesi Kamera Üretip Tübitak’a Sattı!
Yapay Zekalı Araçlar Sonumuzu Getirecek Gibi Görünüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir