İnsanlardan Daha Zeki Makineler Sonumuzu Getirebilir!

vzrteknoloji 07 Mar 2018

Cambridge ve Oxford araştırmacıları tarafından hazırlanan ‘Yapay Zekanın Kötüye Kullanımı‘ isimli raporun yazarlarından Dr. Shahar Avin, Habertürk’e konuştu.

“Bir gün kendimizden zeki makineler yapabiliriz ve onlar gezegenin kontrolünü ele alabilirler.”

Yapay zekayı, makinelere insan gibi düşünme özelliği kazandırmak üzerine çalışan bir akademik alan olarak tanımlayan Avin, makinelerin fiziksel olarak insanlara benzemesine gerek olmadığının altını çizdi. 60’lardan bu yana insanların yapamadığı işleri makinelere yaptırdığını ancak son 10 senede makinelerin boyut atladığına dikkat çeken bilim insanı, artık bilgisayarların insanlara has becerileri ‘anında’ yerine getirebildiğine dikkat çekti.

Şu anda güvenlikten tarıma, savunma sanayinden sağlığa, çok sayıda alanda yaygın şekilde kullanılan yapay zekanın tehlikelerini dijitalfiziksel ve siyasi olmak üzere 3 başlıkta toplayan Avin, zayıf halka olaraksa insanı işaret etti.

Yapay zeka, bir insanı internet üzerinden inceleyerek tüm zaaflarını öğrenebilir ve tuzağa düşürebilir diyen araştırmacı, “Eğer bir kişiyi email şifresini vermesi için kandırırsanız, kurduğunuz tüm güvenlik duvarı çöker. Bu nedenle bütün hacker sistemleri sosyal mühendislik içeriyor.” şeklinde konuştu.

Fiziksel açıdan boyutun insan öldürmeye kadar çıkabileceğinin altını çizen Avin, “Öyle günler gelecek ki bir otomobil içinde sadece bilgisayar sistemi olan bir araca dönüşecek ya da bir hastanın tedavisi saatte bir ilaç enjekte eden makineler aracılığıyla yapılacak. Siber güvenlik açısından hazır olmalıyız.” diyerek yapay zekanın nelere mal olabileceğine dikkat çekti.

Siyasi olaraksa, “Bir ülke, diğer bir ülkenin kamuoyunu yönlendirmek için dijital bilgi enjekte edebilir, güvensizlik ve kutuplaşma yaratabilir, seçmenlerin kararlarını etkileyebilir.” diyerek daha önce ABD seçimlerinde yaşananlara dikkat çeken bilim insanı, “Yüzlerce trolün yarattığı kaosu, bir evde 4 kişi yeterli teknik altyapıyla yaratabilir.” şeklinde konuştu.

Fiziksel güvenliğimizin bilgisayarlara bağımlı olduğunun altını çizen Avin, “Eğer bir elektrik santralı ya da barajın güvenlik sisteminde açık bulursam, bir felakete neden olabilirim.” açıklamasında bulundu. Araştırmacı sözlerini, “Yapay zekanın amacı insanların yapabildiği şeyleri makinelere yaptırmaksa, bunu başardığımızda kendimizden daha zeki makineler yaratabiliriz. Tabii ki onlar da bu gezegenin kontrolünü bizler ve hayvanların elinden alabilir.” şeklinde bitirdi.

Kısacası sevgili Vzr Teknoloji okurları, asıl sorun yapay zeka değil, onun yeteneklerini kötüye kullanacak insanlar. Elon Musk reis de boşuna, “Elimde çok fazla güç var, bunun devlet kontrolü dışında olması doğru değil.” demiyor. Peki ya sizce yapay zeka Musk’ın dediği gibi sonumuz mu olacak yoksa Zuckerberg‘in dediği gibi hayatımızı mı kurtaracak?

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Norveç’te “Alpha Electro G2” Adlı Elektrikli Uçak Test Edildi!
IGTV,Youtube’a Rakip Olarak Geliyor!
Uber’in Rakibi Lyft Farklı Bir Uygulama İle Bisiklet Kiralama İşine Giriyor!
Fitbit Versa Türkiye’de Hizmete Başladı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir