Popüler Klavye Uygulaması “GO Keyboard” Bilgilerinizi Çalıyor!

vzrteknoloji 25 Eyl 2017

GO Keyboard, Google Play Store’da şu an resmi olarak var olan ve Android kullanıcıları arasında belirli bir popülerliğe ulaşmış bir klavye uygulaması. Özellikle de emoji desteğinden dolayı sevilen uygulamanın sizin bilgilerinizi şüpheli “IP”lere gönderdiği ortaya çıktı. AdGuard isimli reklam blocklama üzerine teknolojiler üreten bir şirket, uygulamanın indirilmesi esnasında yaptığı testlerle doğruladı. Google cephesinden ise hala bir cevap gelmedi.

TouchPal uygulaması üzerine başlattıkları bir inceleme esnasında, karşılaştırma verisi oluşturabilmek için indirdikleri GO Keyboard’un, daha indirilirken oluşturduğu anormal web trafiğinden şüphelenerek inceleme başlatan AdGuard yetkilileri, yaptıkları inceleme sonucunda ilginç sonuçlara ulaştılar. Android versiyonunuzdan google hesabınıza, cihazınızı hangi dilde kullandığınızdan kullandığınız ağ tipine kadar bir çok gerekli gereksiz bilgiyi size bilgi vermeden toplayan klavye uygulamasının, bu topladığı bilgileri düzinelerce 3. parti “tracker” ve reklam ağlarına gönderdiği anlaşıldı.

“Uygulama hala markette duruyor”

Google’ın Play Store’daki şartlarına göre, uygulamaların hem size sormadan bilgi toplaması hem de 3. parti “tracker”lara bilgi göndermesi yasak. Market koşullarına göre uygun davranmaması yanında, uygulamanın şüpheli seviyede sizden bilgi topladığı ve bunu istenmeyen data veritabanlarına gönderdiği çok açık. Şimdilik AdGuard yetkilileri Google’a detaylı bir rapor yazdıklarını ancak Google’ın daha uygulamayı marketten kaldırmadığını söylediler. Bu yüzden hem AdGuard yetkilileri hem de biz bir süreliğine GO Keyboard uygulamasını resmi açıklamalar yapılana kadar kullanmanızı önermiyoruz.

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Norveç’te “Alpha Electro G2” Adlı Elektrikli Uçak Test Edildi!
IGTV,Youtube’a Rakip Olarak Geliyor!
Uber’in Rakibi Lyft Farklı Bir Uygulama İle Bisiklet Kiralama İşine Giriyor!
Fitbit Versa Türkiye’de Hizmete Başladı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir