Youtube Mp3 Kapatılıyor

vzrteknoloji 07 Eyl 2017

YouTube-MP3.org, ücretsiz fakat illegal sunduğu hizmet ile her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bir web sitesi. Çalışma mantığını siteye girenler bilirler, fakat bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım. YouTube’a giriyorsunuz, istediğiniz klibin URL’sini sitedeki boş alana yapıştırıyorsunuz ve ‘videoyu dönüştür’ diyorsunuz. Hepsi bu kadar. Bu işlemin ardından indirme URL’sine tıklıyorsunuz ve böylelikle şarkının klibini MP3 formatında indirmiş oluyorsunuz.

İşte bizim açımızdan sonra derece pratik ve de iş gören bir site olmasına rağmen YouTube-MP3, şarkıların sahipleri ve bazı müzik şirketleri tarafından yıllardır mahkemelerde dava konusu olmuştu. Geçtiğimiz yıl başlayan ve birkaç gün öncesine kadar devam eden mahkeme sonuçlandı. Buna göre YouTube-MP3’ün kurucusu Philip Mateasanz ile RIAA (Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği) yapılan anlaşma sonucu sitenin alan adı RIAA’ya devredilecek. Devir işleminin ardından telif haklarını ihlal eden sitenin tüm servisi sonlandırılacak. Mahkemenin ardından her iki tarafın karşılıklı uzlaşmayı ve kurucu Philip Mateasanz’ın bir miktar ödeme yapmayı kabul ettiği bildirildi.

Site şu an hala kullanılabilir durumda, fakat yakın bir zaman sonra tüm yetkilerin RIAA’ya devredileceğini ve yüksek ihtimalle de sitenin başka bir URL’ye yönlendirilebileceğini söyleyebilirim. Zira günde milyonlarca ziyaretçisi bulunan bir siteyi tamamıyla kapatmanın pek akıl karı olacağını düşünmüyorum.

Torrent sitelerinin bir bir kapatılması haberlerinin ardından YouTube-MP3.org’un da kapatılacak olması, telif haklarına verilen önemin ne denli ciddiyet kazandığını daha da iyi anlamamızı sağlıyor.

 

Metehan Cengiz {vzrteknoloji}

VEZİR@ĞLU TURİZM`in kuruluşu 1995 yıllara dayanmaktadır.Necip Cengiz ve Adnan Cengiz`in kurmuş oldukları işletme 2014 yılında ailenin genç erkegi Metehan Cengiz`inde katılmasıyla alanında genişlemiştir. 2014 Yılında VEZİR@ĞLU BİLGİSAYAR TURİZM olarak genişleyen işletmenin genişleme nedeni Metehan Cengiz`in 10 Yaşında bilgisayar merakıyla başlamıştır.Chip Online ve Microsofta makaleler yazan Metehan Cengiz 6 Site adminligide yapmaktadır.Hem Kırklareli hemde Denizlide hizmet veren Metehan Cengiz 2015 Yılında resmen kendi işletmesini kurmuştur.2016 Yılında Vzr Teknoloji Bünyesinde Teknoloji Haberleri vb. Hizmet Veren Metehan Cengiz Aynı Zamanda 6 Site Adminligi ve Yöneticiligi Yapmaktadır.
Vzr Teknoloji,Ayyıldız Tim İle Birlikte ABD Fedaral Merkez Bankasını Hackledi!
WhatsApp,Durumlara Reklam Getirecek Gibi Görünüyor!
Your Phone İle Sorunsuz Mobil Senkronizasyonu Sağlandı!
Youtube Gece Modu Özelliği Android’e Gelmeye Başladı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir